Hooman . ORG

www.hooman.org

تعويض رله لامپ نور پايين درون جعبه فيوز 206
DELPHI - BSM - BM34 - Relay 51ND10-W1


تعويض رله نور پايين چراغ جلو در جعبه فيوز مدل دلفی 206رله (51ND10-W1) بكار رفته در جعبه فيوز (BSM) پژو 206 به اندازه يك حبه قند

رله (51ND10-W1) بكار رفته در جعبه فيوز (BSM) پژو 206 به اندازه يك حبه قنداز گذشته های دير باز اين فيلامان نور پايين چراغ جلو بود كه می سوخت. گاه در يك دوره كوتاه به خاطر سوختن نور پايين ناچار به تعويض چند لامپ می شدم.

من هميشه از لامپ های 100 وات معمولی و ارزان (مارك مارال) استفاده می كردم

كاسه چراغ 206 من از نوع قديمی ست و لامپ سه پايه بزرگ (H4) می خورد كه فيلامان نور پايين و بالا در يك حباب قرار دارد.

مدتی قبل نور يكی از لامپ ها قطع شد متوجه شدم سوكت پشت لامپ ذوب شده، چون خارج از شهر بودم سيم ها را به كنتاكتهای لامپ پيچيدم و مدتی به همين شكل ماند و برايش سوكت نگرفتم.

بعد از نصب سوكت جديد هم متوجه آب شدن سوكت شدم و فكر كردم علت از جنس درپيت سوكت باشد. در بازار به آن تبديل می گويند و جالب اينكه سوكت های نور بالا و پايينش جابجا بودند و يك مدتی سر كار بودم كه چرا نور پايين بالاتر از نور بالا روشن می كند! زيرا كه كاسه چراغی كه سوكت آنرا عوض كرده بودن نو است و نور آن بر نور سمت ديگر غالب است.

تا اين اواخر كه نور يكی از لامپ ها كم سو می شد مثل شمع و با روشن خاموش مجدد پر نور می شد. تا اينكه نور يك سمت به كلی قطع شد و بلافاصله نور آن يكی هم رفت!

بعد از مرگ سهراب لامپ 60 وات فيليپس اصل خريدم اما چه فايده كه عيب از جای ديگر است.

زاويه نور بالا را با موتور و پيچ تنظيم روی موتور تا حد ممكن پايين آوردم و تا كشف و رفع اشكال چند ماهی به همين منوال طی شد. (همانطور كه در قبل توضيح دادم، يكی از لامپ ها نور پايين بوده است)

تا اينكه در يك تعميرگاه جعبه فيوز را با يك نمونه سالم عوض كردم و مشخص شد كه علت روشن نشدن نور پايين چراغ های جلو از رله آن است كه داخل جعبه فيوز قرار دارد.

تعميركار جعبه فيوز را بررسی كرد و گفت كه باز شدنی نيست (البته اين را خودم هم فهميده بودم چون مدل دلفی است) و اگر هم كسی پيدا شود آنرا تعمير كند بايد آنرا بشكند و بهتر است به فكر تهيه جعبه فيوز باشی كه قيمت آنرا در بندرعباس برای نمونه چينی 330 و اصلی در حدود 700 تومان گفت. من هم 10 تومن دستمزد پرداختم و محل را به سرعت ترك كردم!

از اين زمان به بعد تحقيق جهت تعمير شروع شد.

اولين كاری كه كردم باز كردم جعبه فيوز (دلفی) برای بررسی بيشتر بود. چند ساعت آنرا زير و بالا كردم اما راهی برای باز كردن نيست چون پايه ها در داخل قاب پلاستيكی هستندكه از سوی ديگر داخل برد لحيم شده اند و به يك قطعه يكپارچه تبديل شده اند. فقط می توان قاب پشت برد را باز كرد. جای شكرش باقی است.

نقاط عطف تحقيقات اينترنتی در دو صفحه كه آدرس آنها را در ذيل قرار داده ام شكل گرفتند و از نويسندگان آنها تشكر می كنم.

در اين صفحه به نوع رله اشاره شده و تصاويری از جانمايی قطعات بر روی جعبه فيوز نوع زيمنس درج شده است تاپیک جامع چراغ های جلو و عقب ( مشکلات، تبادل نظر و...) - [اين پست]

در اين صفحه به روش تعويض رله در جعبه فيوز دلفی اشاره شده و محل قرارگيری رله نور بالا و نه نور پايين در آوردن برد bsm b3 - [اين پست]

اين هم از سايت 206 بازان روسی مبحث چراغ های مه شكن Противотуманные фары (fog lights)

پيداكردن رله نور پايين به روش تست رله ها

از آنجا كه نتوانستم بوسيله منابع اينترنتی (تنها و بزرگترين منبع مورد استفاده!) به محل رله نور پايين پی ببرم از روش تست رله ها استفاده كردم. با استفاده از يك پاور كيس بوبين رله ها را چك كردم همگی صدای بلند و واضحی از عملكرد داشتند بجز يكی كه خيلی كم صدا بود و آنرا به عنوان رله نور پايين علامت زدم. يك ذره شك هم به دل راه ندادم!

پايه شماره 2 و 5 پايه های بوبين هستند

روش روشن كردن پاور كيس بدون اتصال به مادربرد در اينترنت به وفور نوشته اند! احتمالا از هر منبع تغذيه 12 ولت DC می توان استفاده كرد

مرحله تهيه رله

من كه ساكن بندر عباس هستم، كد رله را (51ND10-W1) روی تكه كاغذی نوشتم و به يك فروشگاه بزرگ قطعات برقی اتومبيل مراجعه كردم و نشان دادم در جواب گفتند اين چيه چه كارش كنيم؟ گفتم يعنی شما از روی شماره قطعه نمی دانيد كه داريد يا نه؟ گفتند نه! بايد نمونه بياوری. پايان گفتگو!

در اقدام بعدی به يك فروشگاه قطعات الكترونيكی (خازن و مقاومت و ...) مراجعه كردم و كد را نشان و توضيح دادم فروشنده عينكش را زد و مدتی روی شماره زوم كرد بعد رفت يك رله معمولی آورد. به او گفتم اندازه اش كوچك است كه با نشان دادن چند رله مشابه انگار كه زده باشيم تو هدف رفت يك رله هم اندازه ولی آبی رنگ آورد، گفتم بايد سفيد باشد كه شروع كرد با من بحث كردن كه مگر به رنگه؟! و مثال زد كه مگر عقل آدم به لباسی كه می پوشد است و من در جواب گفتم هر انسان متناسب شأن خود لباس می پوشد. البته رله ای كه آورد 10 آمپر بود درصورتی كه بايد 30 آمپر باشد. در آخر به او گفتم كه اگر رله هايش سفيد هم بودند به كار من نمی آمدند.

مدتی كه در اينترنت در اين مورد جستجو می كردم ديتا شيت اين رله را ديدم و فقط از مشاهده فاكتور ها و نمودارها متوجه شدم كه شايد حتی برابری دو رله از لحاظ ولتاژ و شدت جريان لزوما به معنی مشابهت آنها نباشد. 51ND10 Datasheet

البته مشابه اين رله از توليد كننده Omron مدل G8QN-1C4-DC12 و نيز از Digi-Key مدل Z2696-ND نيز می توان استفاده كرد كه رنگ آنها سياه است. در اين دو صفحه به اين نكته اشاره شده است: www.206info.co.uk/... و www.peugeotclubromania.ro/...

از بندرعباس كه نا اميد شدم از برادرم در تهران خواستم به تقاطع جمهوری و حافظ برود چون يادم بود كه آنجا چند پاساژ قطعات الكترونيك هست. برايم دو عدد فرستاد. البته آنجا هم يكی دو فروشگاه رفته بود تا پيدا كند.

بعد از چند روز دو تا رله سفيد و ناز نازی قد حبه قند توسط پست رسيدند!

جمعه بعد از ظهر جعبه فيوز را باز كردم و مشغول جراحی شدم. شرح كارهای انجام شده را كنار تصاوير نوشتم.

 

عبارت (DELPHI) حك شده بر روی جعبه فيوز دلفی

عبارت (DELPHI) حك شده بر روی جعبه فيوز دلفی

 

تصوير كامل از روی جعبه فيوز دلفی

تصوير كامل از روی جعبه فيوز دلفی

 

تصوير كامل از قاب پشت جعبه فيوز

تصوير كامل از قاب پشت جعبه فيوز

 

قاب پشت كه برداشته شود برد جعبه فيوز قابل دسترسی است. محل قرارگيری رله ها را بر روی برد با ماژيك خط كشيدم.

قاب پشت كه برداشته شود برد جعبه فيوز قابل دسترسی است. محل قرارگيری رله ها را بر روی برد با ماژيك خط كشيدم.

 

رله جای بسيار خوبی برای برش زدن قاب جعبه فيوز قرار گرفته. درست در زير محل بريده شده بوسيله تيغه داغ رله نور پايين جای گرفته است.

 

تكه بريده شده از قاب و رله نور پايين

 

ابزار كار! عمدتا يك تكه از تيغه موكت بر.

 

پايه های رله. روی برد لايه ای رزين ژله ای كشيده شده.

 

پايين تصوير رله نور پايين و بالا رله نور بالا

 

ابتدا سعی كردم با هويه درپيتی كه داشتم قلع دور پايه ها را بردارم، تا حدودی هم موفق شدم اما نكته اينجاست كه سوراخ برد در ضخامت با قلع پرشده و نه اينكه فقط برروی برد لحيم شده باشد. قلع كش هم كه نداشتم. بنابراين رله را با انبر كوچكی كه داشتم خرد كردم و پايه ها را تك تك، همزمان با ذوب كردن هر پايه از سمت ديگر بيرون كشيدم!

 

جای خالی رله

 

بوبين رله خورد شده

 

برای اينكه پايه های رله جديد به راحتی در جای خود قرار بگيرد بايد سوراخ پايه ها را كامل خالی می كردم. از يك سيم مفتول كه از شانس درست اندازه بود استفاده كردم و روی اجاغ گاز داغ كرده باقی مانده قلع را از سمت ديگر بيرون راندم.

 

جای رله آمده است

 

سوراخ همه پايه ها از قلع تخليه شدند.

 

يك چيزی مثل دسته روی رله جديد با چسب يك دو سه وصل كردم كه بتوانم آنرا از داخل جعبه فيوز به جای خود هدايت كنم. و بعد به خاطر اينكه نوع قاب رله از موادی است كه چسب به آن خوب نمی چسبد به راحتی از آن كنده شد.

 

نگران پايه های قدرت رله بودم كه بايد لحيم می كردم چون شدت جريان زيادی از آن عبور می كند. از اين رو چون هويه حرارت ناچيزی داشت آنرا روی اجاغ گاز داغ می كردم تا قلع خوب ذوب شده و سوراخ پايه را پركند.

 

دو تا از پايه ها خوب شد يكی هم بدك نشد اما دو تا ديگر زياد خوب در نيامد، حد اقل از لحاظ شكل ظاهری.

 

رله جديد در جای خود قرار گرفته. وقتی دسته ای كه موقتا روی آن چسبانده بودم، كندم، نوشته روی رله هم كنده شد.

 

تكه بريده شده روی جعبه فيوز را هم با چسب در جای خود قراردادم. نه انگار نه انگار!!

 

بلافاصله جعبه فيوز را بر روی ماشين بستم و كار كرد نور پايين هم روشن شد!Created: 2015-07-26
Last Modified: 2016-04-04

به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2015 www.hooman.org