Hooman.org

تعویض واشر سرسیلندر پژو 206 تیپ 2 تعمیری

تعویض واشرسرسیلندر پژو 206 تیپ 2

کفتراشی سرسیلندر پژو 206 تیپ 2

قاطی کردن آب روغن پژو 206 تیپ 2

آببندی سوپاپ های پژو 206 تیپ 2

 

نکته: این نوشته لزوما آموزشی نیست.

 

دی ماه 1396

قاطی کردن آ ب روغن پژو 206 تیپ 2 از حدود دو ماه پیش یا شاید کمی بیشتر، در آب منبع انبساط اندکی روغن مشاهده کردم و کمی بعد مشکل هواگرفتن رادیاتور بروز کرد که نشانه آن شنیده شدن صدای شرشر آب از داخل اتاق است که هرچه هواگیری می کردم ناموفق بود. از طرفی اندک اندک روغن بیشتری در قمقمه جمع می شد. و نیز دمای آب رادیاتور همیشه پایین تر از حد نرمال بود و فقط در حرکت بسیار کند مثل ترافیک یا سربالایی به 90 می رسید. این علائم بر خراب بودن واشر سرسیلندر دلالت می کرد. هر چند کمی بیش از یک سال و نیم نبود که سرسیلندر تراش خورده و واشر آن تعویض شده بود اما به دلایلی از جمله کیفیت نازل واشر پس از این مدت کوتاه دوباره خراب شده بود. با این شرایط ناچار شدم یک سفر 1200 کیلومتری نیز انجام دهم که خوشبختانه ماشین این مرحله را نیز بدون ضعف تاب آورد ولی چند روز بعد با کاهش ناگهانی و شدید آب و کاهش کمپرس ظرف چند دقیقه متوقف و خاموش شد!ماشین را به خانه بکسل کردیم و در کوچه پارک کرده تا یک هفته کاری به آن نداشتم.

این چهارمین باری بود که سرسیلندر باز شد که در سه دفعه سرسیلندر جوش و تراش خورد. از این سه دفعه بار اول از همان واشرسرسیلندر با ضخامت استاندارد استفاده شد، بار دوم تعمیر اول و این بار از واشر با ضخامت تعمیر دوم استفاده کردم.

شرایط انجام کار

تمام کار تعویض واشرسرسیلندر و سایر کارهایی که شرح آن را آورده ام تماما با دست و ابزار دستی و بدون استفاده از وسایل برقی یا حتی باطری دار انجام دادم. زیرا که کار در کوچه انجام گرفته است.

گشتاور سفت کردن پیچ های سرسیلندر

بستن پیچ های سرسیلندر پژو 206 تیپ 2 مهمترین مسئله ای که در باز و بسته کردن سرسیلندر برایم مطرح بود نحوه سفت کردن پیچ های آن بود. دربسیاری مکانیکی ها رایج است تا آنجایی سفت می کنند که صدای تق از فشار گردش پیچ دربیاید و یا جایی دیگر تاجایی سفت می کنند که به اصطلاح به کف برسد که نمی دانم دقیقا منظور چیست، آیا این است که دیگر سفت نشود؟ درحالی که افراد مختلف با زور متفاوت و نیز با استفاده از دسته آچارهای با طول متفاوت نتایج مختلفی خواهند داشت. اما در منابع معتبر مقدار و نحوه دقیقی از گشتاور برای سفت کردن پیچ سرسیلندر عنوان شده: ابتدا 2 دکا نیوتون متر و بعد 240 درجه گردش پیچ. 2 دکا نیوتون برابر با 20 نیوتون متر است که اگر به کیلوگرم نیرو تبدیل کنیم 2 کیلوگرم نیرو است. همانطور که احتمالا می دانید، برای سفت کردن پیچ و مهره به اندازه مشخص از آچار گشتاور یا ترکمتر استفاده می شود. اما من چنین وسیله ای نداشتم و نمی خواستم بخرم. 2 کیلوگرم نیرو یعنی نیروی گردشی حول محور از یک بازوی یک متری به مقدار 2 کیلوگرم. با ترازوی کششی هم می توان این مقدار را حاصل کرد. اما بازوی آچاری که داشتم نیم متر بود پس با این طول باید 4 کیلوگرم نیرو وارد کنم. برای چرخاندن 240 درجه هم یک شابلون دایره با مقوا بریدم و 240 در آن مشخص کردم البته در سه قسمت 80 درجه.

البته پیچ های سرسیلندر تنها پیچ یا مهره هایی نیستند که مقدار معینی نیرو برای سفت کردن آنها مشخص و عنوان شده. شاید در ظاهر بعضی از آنها از اهمیت کمتری برخوردار باشند، اما برخی دیگر مثل پیچ سر میل لنگ، مهره غلطک تسمه تایم، پیچ های پولی سر میل لنگ و یا مهره های فیلرگیری اسبک سوپاپ ها از اهمیت بالایی رخوردارند و چه بهتر که به اندازه مشخص و با آچار ترکمتر سفت شوند. استفاده از ترازو برای همه زاویه ها به سادگی ممکن نیست.

ترتیب سفت کردن پیچ های سرسیلندر

من از شیوه حلزونی و از داخل به خارج پیروی کردم اما روش ضربدری هم متداول است.

دسترسی به تسمه تایم

تایمینگ و تسمه تایم و غلطک هرزگرد تسمه تایم پژو 206 تیپ 2 باز کردن قاب بالایی تسمه تایم (آچار 10)
جدا کردن تسمه دینام (با سفت کردن پیچ هرزگرد بالا که چپ گرد است آچار 13)
باز کردن پولی سرمیل لنگ (سه پیچ با آچار 13)
باز کردن قاب پایینی تسمه تایم (آچار 10)
شل کردن مهره غلطک سفت کن تسمه تایم (آچار 13)
آچار ال برای تنظیم غلطک (شماره ؟)

مسئله دیگری که در بازکردن سرسیلندر باید حل شود، تایمینگ و تنظیم تسمه تایم است.آنچه برای باز و بسته کردن و تنظیم تسمه تایم می توانم بگویم هرآنچه است که قبلا انجام داده ام و در صفحه تعویض تسمه تایم نوشته ام. فقط اینکه در آن زمان برای جازدن میله قفل کن فلایویل از شخص دیگری کمک گرفتم اما این بار همه کار را از بالا و به تنهایی انجام دادم،چرخ را باز نکردم حتی یک پیچ و خار شلگیر را نیز باز نکردم. از یک آچار رینگی سایز 22 برای چرخاندن میل لنگ استفاده کردم. برای من ممکن است که دستم را از کنار تسمه دینام و پولی ها پایین ببرم و آچار را بچرخانم.

در برخی جاها زمان باز کردن سرسیلندر تسمه تایم را با باز کردن چرخدنده سر میل سوپاپ آزاد می کنند، یعنی بدون شل کردن غلطک تسمه سفت کن. کنار کشیدن تسمه از روی چرخدنده کار نادرستی است مخصوصا که بخواهیم دوباره همان تسمه را استفاده کنیم. برای نصب تسمه تایم ابتدا باید تسمه دینام جدا شود و بعد برای باز کردن قاب پایینی تسمه تایم باید پولی سر میل لنگ باز شود. آنگاه با باز کردن پیچ های قاب پایینی به تسمه تایم دسترسی داریم. چون غلطک به زمین افتاد لبه غلطک کائوچویی آن ترک خورد (البته فکر می کنم علت ترک این باشد) و به همین دلیل آنرا عوض کردم. برای آگاهی از کارکرد نشانگر، به صفحه ؟ تعویض تسمه تایم و دفترچه تعمیرات TU3 مراجعه نمایید.

خوشبختانه سازنده این موتور تمهید بسیار خوبی برای بدست آوردن تایمینگ اعمال کرده است. یک سوراخ روی فلایویل و یکی روی چرخدنده میل سوپاپ. که اگر این دو را قفل کنیم تایم موتور تنظیم خواهد بود. برای نتیجه خوب بهتر است که از مفتول هایی که به بزرگی سوراخ ها هستند استفاده شود.

نکته بسیار مهم جهت چرخش تسمه تایم

همانطور که باید دیده باشید، کارخانجات سازنده تسمه تایم جهت گردش آنرا علامت گذاری کرده اند که نصب صحیح بسیار مهم است زیرا اعمال نیرو به تسمه تایم در یک جهت و گردش میل لنگ است و هیچ گاه نیروی عکس این جهت به آن وارد نمی شود. نکته مهم اینجاست که نوشته ها و علائم روی تسمه بعد از مدتی کارکرد پاک می شوند و اگر از روی موتور باز شود نlی توان تشخیص داد که جهت صحیح کدام است و اگر برعکس بسته شود به احتمال زیاد ظرف مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. پس باید جهت گردش را روی آن بوسیله مطمئنی حک کرد مثلا با لاک غلط گیر.

تنظیم مجدد تایم موتور

قفل کردن میل سوپاپ پژو 206 به دلایلی که شرح آن ها را در میان سطرها نوشته ام چرخدنده میل بادامک را بیرون آوردم و کلا قطعات سرسیلندر را باز کردم. از طرف دیگر میل لنگ را نیز چرخاندم. یعنی قفل کن های هر دو را خارج کردم. بدیهی است که با رساندن میل لنگ و میل بادامک به زاویه قفل شدن مجددا موتور به تایم صحیح بر می گردد. چون فلای ویل را نمی توان دید پس بهتر است در حالت قفل فلای ویل، بر روی پولی میل لنگ و یا چرخدنده سر میل لنگ که تسمه تایم دور آن می افتد علامتی متناظر با نقطه ای ثابت روی بلوک سیلندر رسم کنیم که راحت تر بتوانیم موقعیت قفل را پیدا کنیم. البته اگر سرسیلندر بر روی بلوک موتور نباشد می توان با مشاهده موقعیت سیلندرها نیز به وضع فلای ویل پی برد. وقتی که سیلندرهای کناری (1و4) در بالاترین نقطه و دو تا وسطی (2و3) در پایین ترین نقطه قرار دارند، بدون اینکه اهمیت بدهیم شمارش از کدام سمت شروع می شود.

باز کردن سایر قطعات و متعلقات قبل از سرسیلندر

حدود شش سال پیش در 1390 و اولین باری که سرسیلندر را در تعمیرگاهی باز کردند و کارهای آنها را نظاره گر بودم، برای بیرون آوردن سرسیلندر، کاتالیزور و منیفولد خروجی را از روی موتور بازکردند، حتی یکی از لوله های روغن هیدرولیک فرمان را نیز بازکردند که روغن داخل لوله بر روی دینام ریخت و به احتمال زیاد همین باعث خرابی آفتومات دینام و گرفتاری های عیب یابی و رفع مشکل بوجود آمده در تعمیرگاه ها شد. یادم نیست که آیا آن زمان منیفولد ورودی را هم باز کردند یا نه. در این مورد در صفحه تعمیرات در سال 1390 نوشته ام. یک بار دیگر هم دیدم که لوله را باز کردند ولی مراقب بودند که انتهای آنها مسدود کنند که روغن بیرون نریزد، در این دفعه منیفولد ورودی و خروجی هر دو روی سرسیلندر بودند.

اما من این بار این لوله هیدرولیک فرمان را از پمپ آن باز نکردم. شاید به این دلیل مزاحم خارج کردن سرسیلندر که حتی منیفولد دود هم روی آن بود نمی شد که قبلا آن بست نگهدارنده لوله های هیدرولیک که پشت موتور است کنده شده بود. دو تا بست دیگر را که جلوی موتور هستند را نیز باز کردم و لوله ها جای زیادی برای بازی داشتند.

پیچ های محافظ حرارتی که روی چدنی منیفولد بسته می شود باز کرده بودم اما نمی شد از بالا آنرا خارج کرد و از زیر هم کاتالیزور مانع بود پس آنرا تاجای ممکن به سمت پایین بردم و بعدا خارج کردم. چون قبلا منیفولد ورودی را باز کرده بودم و برایم راحت بود، آنرا باز کردم تا سرسیلندر را به تنهایی راحت تر بیرون بیاورم. چهار مهره کاتالیزور به منیفولد چدنی دود را از زیر باز کردم. هوزینگ ترموستات را نیز که با چندین پیچ بلند به سرسیلندر بسته می شود قبل از خارج کردن سرسیلندر باز کردم. البته بعد از بازکردن پیچ ها، هوزینگ از سرسیلندر جدا نمی شد و آنرا همانطور رها کردم تا روز بعد که راحت جدا شد.

منیفولد چدنی اگزوز را بعد از خارج کردن با سرسیلندر از آن باز کردم. باید مهره ها باز شوند اما چون پیچ ها از نوع دو سر رزوه هستند و به بدنه چدنی پیچ می شوند بعضی از آنها چون مهره به پیچ چسبیده بود خود پیچ ها از منیفولد باز می شدند.

استارت

تعویض ذغال استارت پژو 206 باز کردن استارت هیچ ربطی به سرسیلندر ندارد اما به دلیلی آن را باز کردم. وقتی ماشین کاملا متوقف و خاموش شد، سعی کردم استارت بزنم زیرا نگران چسبیدن قطعات موتور بودم اما استارت نمی توانست موتور را بچرخاند و چند بار استارت زدم تا اینکه داغ کرد و از آن دود بلند شد. هنگام تعمیر حدود 4 لیتر آب از کارتل خارج شد شاید ورود آب به موتور مانع چرخیدن آن شده بوده هرچند که همین امر احتمالا مانع بالا رفتن دمای قطعات میل لنگ و یاتاقان ها و غیره شده. اما بعد که استارت را باز کردم علت دود از استارت، ذوب شدن یک تکه عایق بود که بین فنر و ذغال قرار داده بودم و چون دفعه قبل که استارت را باز کرده بودم یکی از آنها گم شده بود از بدنه قطعات مستعمل تکه ای بریده و جایگزین کرده بودم. در اصل این عایق باید از جنس فیبر نسوز باشد. چند بسته ذغال از قبل داشتم. متوجه شدم در بعضی از آنها فیبر یدکی هست و در بعضی نیست شاید به دلیل تفاوت استارت ها بوده باشد. باز و بستن استارت را در صفحه باز و بستن استارت 206 نوشته ام. ضمنا این بار متوجه یک اشتباه در جازدن ته استارت و فنر ذغال ها نیز شدم که در آن صفحه تصحیح کرده ام.

قبل از باز کردن استارت باید سر باطری را جدا کرد و اگر بخواهیم در مدتی که استارت را باز کرده ایم – به هر دلیل – سرباطری را وصل کنیم برای مثال جهت قفل کردن درها، باید انتهای کابل های متصل به استارت که باز کرده ایم عایق بندی شوند تا به بدنه برخورد نکند.

ترمیم سرسیلندر

تعمیر سرسیلندر پژو 206 تیپ 2 واشر سرسیلندر کاملا متلاشی شده بود. حدودا یک سال و نیم بود که واشر را عوض کرده بودم اما با اینکه در این مدت نسبت به سابق خیلی کمتر از ماشین استفاده می کردم، واشر سرسیلندر به شکل عجیبی ازبین رفته بود. احتمالا به خاطر کیفیت بسیار پایین آن بوده.سرسیلندر هم دچار خوردگی شده بود. ابتدا خیلی در صدد این بودم که با چسب فلز و آلمینیوم خوردگی ها را ترمیم کنم. سطح سرسیلندر را با برس سیمی و بعد کاغذ سنباده خیلی خیلی نرم و بر روی سطح خیلی صاف تمیز کردم اما خوب تمیز نمی شد. قیمت چسب های مختلف هم از 12 تا 60 هزار تومن بود و متوجه شدم کاربرد موثر آنها در ترک خوردگی ها است و اگر در ضخامت بسیار نازک استفاده شوند موثر نیستند. البته شاید هم چسب های مناسب ترمیم خوردگی سطح سرسیلندر هم وجود داشته باشد. بنابراین وقتی تراشکاری محله مان 100 تومن بابت جوش و تراش و شستشو قیمت داد، چسب را فراموش کردم و کار را به همانجا سپردم.مجموعه اسبک ها را هم برایم شستند. البته تراشکار پیشنهاد می داد که سوپاپ ها را هم سنگ زنی و آببندی کند به قیمت 90 تومن اما این یکی را قبول نکردم چون خودم برای آن برنامه داشتم.


آببندی سوپاپ ها

آببندی سوپاپ های پژو 206 تیپ 2 قبلا که منیفولد هوا را باز کرده بودم، روغنی بودن سه تا از مسیرهای منیفولد باعث تعجبم شده بود و حدس می زدم که سوپاپ ها آب بندی نیستند. وقتی داخل منیفولد های هوا و دود بنزین ریختم از بیشتر سوپاپ ها نشت کرد. احتمالا دیده اید که برای آب بندی سوپاپ ها به روش دستی از یک وسیله ساده که یک بادکش با دسته چوبی است استفاده می شود. بدین صورت که فنر سوپاپ را خارج کرده و با چسباندن بادکش به ته سوپاپ و چرخش و سایش سوپاپ به سیت آن آببندی انجام می شود. البته بدون بکاربردن روغن سایش احتمالا نتیجه نخواهد داد. روغن سایش خمیری است که حاوی ذرات ساینده می باشد. اما پیدا کردن بادکش بسیار سخت است. خوشبختانه فروشگاهی در وبسایت خود آگهی داده بود که با مراجعه به آن ابزار لازم را تهیه کردم. بادکش 3 تومن و خمیر 5 تومن بعلاوه چوب مورد نیاز. خمیر در دو نوع نرم و زبر موجود بود که نرم آنرا گرفتم.

دقیقا زمان نگرفتم که 8 سوپاپ را چه مدت ساییدم اما در مجموع 4 تا 5 ساعت وقت گذاشتم و هر کدام را سه بار سایش دادم. یک روز 6 تایشان را انجام دادم و روز بعد که سراغ دوتای دیگر رفتم کف دستم حسابی درد می کرد. وقتی فنر سوپاپ ها را بستم و درون منیفولد ها WD-40 اسپری کردم هیچ نشتی وجود نداشت.

قبل از اینکه قطعات سرسیلندر را مونتاژ کنم، آنرا حسابی با جریان آب شستم و کلی ذرات ساینده از آن خارج شد.

کاسه نمد سوپاپ ها را نیز عوض کردم ولی در خلال آببندی کاسه نمد های قبلی را در نیاوردم، احتمالا اگر آنها را خارج می کردم نیروی کمتری لازم بود. کاسه نمد ها نسبتا راحت در می آیند. آنها را با کمک آچار بکس کوچکی جا زدم.

باز و بسته کردن سوپاپ ها

جازدن فنر سوپاپ سرسیلندر پژو 206 تیپ 2 فنر سوپاپ ها بسیار قوی هستند و به راحتی نمی توان آنها را پایین برد. در انتهای سوپاپ دو خار نیم استوانه کوچک واشر ته سوپاپ را به ته سوپاپ متصل کرده و فنر را نگه می دارد. باید واشر ته سوپاپ را به پایین فشار داد تا خار ها خارج شوند و کل مجموعه باز شود.ابزاری برای اینکار وجود دارد اما من که نداشتم پس روش دیگری بکار بردم. از یک تکه چوب به طول تقریبی 40 سانتیمتر استفاده کردم و انتهای آنرا با بندی به پیچ های منیفولد ها اهرم کردم. از مهره توپی چرخ عقب استفاده کردم و آنرا روی واشر ته سوپاپ گذاشتم و با اهرم روی آن فشار آوردم تا واشر پایین رود. چند بار واشرها را به پایین فشار می دادم و گاه به واشر تقه می زدم تا آزاد شود. البته برای اینکه سوپاپ از سمت دیگر پایین نرود زیر آن سوپاپ تکه پارچه ای را قرار دادم و خود سرسیلندر را برای جلوگیری از خط و خش، بر روی فوم نرمی.

چه در موقع در آوردن یا چه جازدن سوپاپ باید مراقب بود که فنر در نرود و قطعات ریز را به اطراف پرتاب نکند.

اما بستن سوپاپ ها خیلی مشکل بود تا اینکه یک راه حل اساسی پیدا کردم. بستن قطعات سرسیلندر پژو 206 1400 ابتدا سعی کردم به همان روشی که سوپاپ ها را باز کردم ببندم اما خیلی مشکل بود و یکبار هم همه چیز به هوا پرتاب شد و کلی گشتم تا خارهای فنر سوپاپ را پیدا کردم. با روشی که برای بستن سوپاپ ها پیدا کردم آنقدر راحت و سریع این کار انجام می شود که دوست داشتم تعداد سوپاپ ها 20 تا بود. اول همه قطعات را فقط روی هم سوار کردم بعد همان مهره چرخ عقب را گذاشتم روی واشر و یک مهره کوچکتر که قطر داخلی آن تقریبا اندازه قطر میله سوپاپ بود در وسط گذاشتم و با کف دست هر دو را فشار دادم پایین؛ به همین سادگی.

کشف حقیقتی تلخ

در ماجرای رد کردن تسمه تایم و کج شدن سوپاپ ها شرح داده ام بر ما چه گذشت. براساس فاکتوری که به دست مان دادند، سوپاپ ها را بعلاوه قطعاتی دیگر تعویض کردند اما حالا فهمیدم که سوپاپ ها تعویض نشده اند و فقط یکی از سوپاپ های هوا تعویض شده که با بقیه فرق داشت و آن هم مستعمل بوده. دو تا از سوپاپ های دود به سختی در گاید حرکت می کردند و ساق آنها کج بود.واقعا تاسف خوردم.

من که قصد نداشتم یک دست سوپاپ کامل به قیمت حدودی 65 هزار تومن بخرم. به چند تراشکاری سر زدم واز یکی از آنها دو سوپاپ دود مستعمل ولی سالم گرفتم.

تمیزکردن سوپاپ ها

تمیزکاری سوپاپ های سرسیلندر پژو 206 سوپاپ ها دوده گرفته بودند، آنها را با سوهان و کاغذ سنباده تمیز کردم چون محیط کارگاهی و ابزار برقی در اختیار نداشتم. ساق سوپاپ ها به هیچ وجه نیاز به پرداخت ندارند و نباید هم دستکاری شوند همچنین لبه های خود سوپاپ را هم فقط به نرمی کمی تمیز کردم. در یکی از تعمیرگاه های قبلی روی سوپاپ های هر سیلندر را با سنبه زدن علامتگذاری کرده بودند که با هم قاطی نشوند. باید دقت کرد هنگام بازکردن قطعات سرسیلندر متعلقات هر سیلندر را طوری حفاظت کرد که با هم قاطی نشوند.


میل سوپاپ

میل سوپاپ سرسیلندر پژو 206 میل سوپاپ را از روی کنجکاوی در آوردم. پس از شستشو و بدون روغنکاری خیلی سفت می چرخید. روی محورهای میل سوپاپ و به تناظر آنها روی یاتاقان که همان بدنه سرسیلندر است درست در راستای کانال های روغن کاری، خراش نسبتا عمیقی ایجاد شده. احتمالا مربوط به اولین تعمیر سرسیلندر است که یکی از پیچ های سرسیلندر هنگام بازکردن برید و تراشکار با جوش دادن میله ای به باقی مانده پیچ در بلوک سیلندر آنرا در آورد ولی هیچ محافظتی در برابر پرتاب شدن گل و گدازه های جوش به داخل کانال های موتور نکرد و از آن به بعد ماشین دردسر دچار افت فشار روغن شد. حتما روی یاتاقان ها هم چنین خراش هایی وجود دارد.

روی خراشیدگی ها را کاغذ سنباده خیلی خیلی نرم شماره 3000 کشیدم. وقتی به مجاری روغن کمی روغن وارد کردم گردش میل سوپاپ نرمتر شد اما باز هم سفت بود.


کاسه نمد میل سوپاپ

کاسه نمد میل سوپاپ پژو 206 یکی از کارهای خوبی که انجام دادم تعویض کاسه نمد میل سوپاپ بود. بعد از آخرین باری که به دلیل نشت روغن از کاسه نمد سر میل لنگ آن را تعویض کردم باز هم تسمه تایم آغشته به روغن بود بدون اینکه از سر میل لنگ روغن نشت کند. وقتی چرخدنده تسمه تایم را از میل سوپاپ باز کردم کاسه نمد سر میل لنگ آنقدر خشک شده بود که در جای خود لق میزد و راحت بیرون افتاد. شماره کاسه نمد استاندارد TU3 برابر 36x50x8 است و شماره کاسه نمد TU5 و XU7 برابر 36x50x7 که این کاسه نمد اخیر را از قبل در لوازم خود داشتم ولی برای خریدن کاسه نمد شماره 8 به یکی از فروشگاه های ایساکو نزدیک خانه رفتم که همان شماره 7 را نشانم داد که خودم داشتم. در نهایت همان کاسه نمدی را که از قبل داشتم استفاده کردم. اما در مراجعه به سایت های فروش لوازم یدکی خارجی و ایرانی و فهرست قطعات ایساکو کاسه نمد میل سوپاپ تیپ 2 همان شماره 8 است.


تمیز کردن رینگ های پیستون

رینگ پیستون پژو 206 قبلا یک اسپری خیلی قوی و عالی بود که هرنوع کربن و دوده ای را پاک می کرد. آنرا از جای شمع به داخل سیلندر اسپری می کردم و استارت می زدم و چند بار تکرار می کردم. نتیجه خیلی موثری در پاک کردن و آزاد کردن رینگ ها داشت. اما متاسفانه دیگر موجود نیست و بجای آن محصول مشابهی بنام دیکربونایزر آمده که سفارش دادم. اما وقتی آنرا درون سیلندر ها ریختم هیچ اتفاقی نیفتاد. البته در روش استفاده گفته شده که باید موتور گرم شده باشد شاید در محیط گرم کارایی داشته باشد اما در محیط سرد که من استفاده کردم هیچ عملکردی ندیدم. هرچند که آن اسپری آنتی کربن در هر شرایط قابلیت کربن زدایی بسیار قوی داشت.

وقتی که از دیکربونایزر ناامید شدم اسپری WD-40 را امتحان کردم. نتیجه بسیار رضایت بخش بود. با اینکه وصف این اسپری را زیاد شنیده بودم اما تا بحال از آن استفاده نکرده بودم. کاربردهای این ماده بسیار زیاد است. برخلاف مواد حلال دیگر که موضع را خشک می کنند، WD-40 علاوه بر حلال بودن خاصیت روغنی دارد. مقداری از آن را در سیلندرهای باز موتور اسپری کردم و با چرخاندن میل لنگ آنرا به رینگ ها رساندم. مقداری رسوبات تیره و کربنی خارج شد.

کفتراشی و ارتفاع سرسیلندر

متاسفانه ابزار دقیقی جز یک خطکش فلزی برای اندازه گیری ارتفاع سرسیلندر جهت انتخاب واشر آن نداشتم. وقتی هم که برای تحویل گرفتن سرسیلندر به تراشکاری رفتم فقط کارگر آنجا حضورداشت و چندان دقیق نبود زیرا وقتی از او خواستم با کولیس ارتفاع را اندازه بگیرد مقدار 110 میلیمتر را خواند که حتی خودم با خطکش کمتر از این را بدست آوردم و با توجه به ارتفاع 111.2 میلیمتر استاندارد پس از سه بار کفتراشی بی شک ارتفاع کمتر از 110 است.

در نهایت واشر تعمیر دوم را انتخاب کردم که بنابر برخی منابع تجاری 1.75 میلیمتر ضخامت دارد.

اما ضخامت این واشر برای جبران ارتفاع کم بود و پس از بستن مشکلاتی روز کرد که در صفحه جداگانه شرح داده خواهد شد.

تعویض منبع انبساط و سایر هزینه ها

منبع انبساط آب رادیاتور پژو 206 منبع انبساط خیلی مستهلک شده بود بطوری که وقتی خواستم شیلنگ را از پایین به آن وصل کنم لوله اش خورد شد. قیمت منبع همیشه حدود 25 تومن بود. ولی نمایندگی ایساکو که همیشه از آن خرید می کردم 38 تومن داد و این شد که دیگر دور آن مغازه را خط کشیدم. نمایندگی های دیگر 30 تومن قیمت دادند. در حالی که در سایت ایساکو26 تومن قیمت دارد.

البته برخی قطعات مصنوعی (سنتتیک) دیگر نیز پوسیده بودند مثل سوکت های فشنگی آب و سنسور سطح روغن که بر اثر حرارت آنقدر ترد بودند که با کوچکترین اشاره خورد شدند. بنابراین هزینه های پیش بینی نشده زیادی در این گونه تعمیرات پیش می آیند.


بازکردن کارتل

بازکردن کارتل روغن و اویل پمپ پژو 206 وقتی پیچ تخلیه کارتل را باز کردم ابتدا حدود سه لیتر آب رادیاتور خارج شد و بعد هم روغن موتور که به رنگ خاک در آمده بود.جهت تخلیه کامل و تمیز کردن محتویات کارتل آنرا باز کردم. کارتل بیش از 10 تا پیچ و مهره دارد که همه با آچار شماره 10 باز می شوند و برای باز کردن نیاز به آچار بکس است. دسترسی به یکی دو تا از پیچ ها سخت است. بعد از اینکه همه پیچ و مهره ها را باز کردم، برای بیرون آوردن کارتل ناچار شدم کاتالیزور را کاملا باز کنم چون مانع بیرون آمدن کارتل بود. کاتالیزور با یک پیچ بلند که بد جایی هم هست به گیربکس متصل است که آچار 16 می خورد و نیاز به آچار مفصلی بکس دارد. اما اگر آچار شمع داشته باشید می توانید از آن استفاده کنید. و البته انتهای لوله کاتالیزور با دوپیچ به لوله اگزوز وصل است.

هیچ مقدار رسوب روغن در ته کارتل نبود و فقط لایه نازک و سیاهی روی آن شکل گرفته بود که خیلی هم سخت کنده می شد به طوری که از کندن آن منصرف شدم. کارتل هیچ واشری نداشت و با چسب سیلیکونی (مزدا) آببندی شده بود چون چند سال پیش برای تعویض اویل پمپ باز شده بود. من هم برای آببندی از چسب سیلیکون حرارتی (مزدا) استفاده کردم. البته فقط در یک سایت واشر کارتل برای 206 دیدم.


شستن اویل پمپ

شستن اویل پمپ پژو به یک قدمی اویل پمپ رسیده بودم، آن را هم باز کردم. با سه پیچ و آچار شماره 10. چرخدنده آنرا به آرامی از زنجیر خارج کردم و پمپ روغن را در آوردم و در بنزین شستم. خارج کردن رسوبات از توری آن نیاز به ضربه داشت. زنجیر اویل پمپ به مقدار خیلی کمی آزاد بود. وقتی که کاسه نمد سر میل لنگ را عوض می کردم این مقدار شل بودن زنجیر، خیلی به نظر می رسید.

تخلیه سوراخ پیچ های سرسیلندر از آب

چون مقداری آب به داخل سوراخ های پیچ های سرسیلندر ریخته بود، سعی کردم آنها را تمیز کنم اما چون کمپرسور باد وجود نداشت کار سخت بود. برای اینکه تا جای ممکن آنها را تخلیه کنم، وقتی سرسیلندر باز بود، پیچ های سرسیلندر را بستم و اینکار باعث شد تا جای ممکن محتویات سوراخ ها تخلیه شوند. موقع بستن هم پیچ ها را روغنی کردن. پرکردن سوراخ ها با روغن بستن پیچ ها را مشکل ساز خواهد کرد.


فیلرگیری

فیلرگیری انگشتی سوپاپ پژو 206 بعید است که پس از باز و بسته کردن سرسیلندر فیلر ها صحیح باشند پس نیاز به فیلر گیری است. برای این کار نیاز به ابزار و تیغه های فیلرگیری است. درباره فیلرگیری مباحث زیادی در سایت ها نوشته شده. در این مورد در صفحه جداگانه خواهم نوشت.

مشکل مهم پس از تعمیر

اما پس از اقدامات صورت گرفته و روشن شدن ماشین، پس از کمی گرم شدن ماشین صدای چلق چلق از بالای موتور بلند می شد و از نیرو و کشش ماشین کم می شد بطوری که عملا امکان استفاده از ماشین نبود. چندین بار فیلرگیری کردم اما بهبودی حاصل نشد.

تعویض روغن مجدد

وقتی فیلرگیری می کردم متوجه شدم روغن، سیاه و مثل آب شده است. با توجه به اینکه سرسیلندر و کارتل کاملا شسته شده و فیلتر روغن هم تعویض گردید اما مقداری روغن آلوده در جدار بلوک موتور باقی مانده بوده که به سرعت روغن را آلوده کرده. وقتی آن را خارج کردم متوجه وجود ذرات بسیار ریز در آن شدم و نیز فیلتر روغن هم جمع شده بود. ظاهرا ذرات و آلودگی هایی فیلتر را سریعا مسدود کرده بودند. امیدوار بودم با تعویض روغن و فیلتر مشکل برطرف شود اما کماکان پابرجا بود.

روغن باقی مانده در سرسیلندر

متوجه شدم همیشه حدود دویست سیصد سی سی روغن در سرسیلندر باقی مانده و به کارتل بر نمی گردد.

درحین این اقدامات متوجه شدم امکان افتادن بوش های قالپاق در موتور به داخل بلوک موتور نیست، سوراخ های برگشت روغن کوچکتر از قطر بوش ها هستند.

چون پیچ هواگیری روی هوزینگ خیلی قبل بریده و آنرا کور کرده بودم هوزینگ را تعویض کردم. اما دوباره برید، خوشختانه توانستم پیچ بریده شده را خارج کنم. فشنگی آب را نیز عوض کردم اما آببندی نمی شد، ناچار از کمی چسب مزدا (سیلیکون حرارتی) استفاده کردم. حتی شیلنگ منبع انساط به رادیاتور هم آبندی نمی شد و از همان استفاده کردم.


ایجاد سوراخ در کاتالیزور

سوراخ کردن کاتالیزور پژو 206 در سال های گذشته دو بار سطح کاتالیزور را سایش داده بودم چون منافذ روی آن تنگ شده بودند. این بار در مرکز آن سوراخی به قطر یک اینچ ایجاد کردم. برای این کار از یک لوله آب یک اینچ استفاده کردم که لبه آن کمی برجستگی داشت و کار نیش را انجام می داد.

تخلیه و پر کردن آب رادیاتور قبل از باز کردن سرسیلندر

با باز کردن لوله های جنت پایین رادیاتور حجم زیادی از آب مدار خنک کننده تخلیه می شود ولی اگر ترموستات باز نشود از آنجایی که در دمای پایین روزنه ترموستات بسته است، مقداری آب داخل سرسیلندر باقی می ماند که موقع بلند کردن سرسیلندر به اطراف و داخل کارتل می ریزد. پس حتما ترموستات باز گردد.

در موقع پرکردن آب هم مفید دیدم که داخل رادیاتور بطور جداگانه و از طریق جنت بالا تا جای ممکن پر گردد. و نیز اگر هنگام پرکردن مدار از طریق منبع انبساط پیچ هواگیری روی هوزینگ کاملا از باشد تا مایع خارج شود، مدار عاری از هوا خواهد بود.

پژو 206 1.4
تجربه داشتن و نگهداری پژو 206 تيپ 2
تعویض واشرسرسیلندر پژو 206 تیپ 2
باز و بسته کردن و تعویض ذغال و اتوماتیک سلونوئید استارت پژو 206
تعویض کاسه نمد سر میل لنگ، تسمه تایم و تسمه دینام
تعویض رولبرینگ های اکسل عقب پژو 206
تعويض رله نور پايين در جعبه فيوز مدل دلفی BSM BM34 DELPHI
تعويض صفحه پشت كيلومتر پژو 206
درباره ديسك های ترمز سوراخ دار چاكدار و كانال دار
باز كردن و بستن پمپ بنزين 206
مجموعه تصاوير پمپ الكتريكی بنزين پژو 206
تعويض لنت های ترمز جلو و لوازم ترمز 206
ترمز عقب 206 تيپ دو - تعويض لنت، لوازم پيستون
روشن شدن چراغ روغن افت فشار روغن و كم كردن روغن پژو 206 TU3
تعويض لاستيك دسته موتور پايين پژو 206 تيپ 2
تعويض دسته موتور دو سر پيچ پژو 206
تعويض فن رادياتور و باز كردن تمام اجزاء جلو سپر ضربه گير قاب فن بصورت تصويری
باز کردن سپر جلو و چراغ پژو 206
تعویض شمع پژو 206 TU3
تعویض سیم کلاچ پژو 206 تيپ دو
باز كردن و تراش كاتاليزور اگزوز جوشكاری فلنج اگزوز پژو 206 TU3
فهرست هزينه و تعمير سرسيلندر، ديسك و صفحه كلاچ، BSI و ساير 1390
فهرست تعميرات جلوبندی و ديسك ها و غيره در اسفند 1392 پژو 206
انژكتور پژو 206 تيپ دو tu3 باز كردن و شستشو
رد كردن تسمه تايم و كج شدن سوپاپ ها در سفر با پژو 206
پژو 407 و 307 در مقابل 405 و 205 در برنامه تاپ گیر

تويوتا كرولا    XLI   2012
انتخاب خودرو جهت خريد
خريد تويوتا كرولا
توصيف تويوتا كرولا
راندن با دنده اتومات
کروز کنترل
امکانات و آپشن ها

كامپيوتر
رایت کردن سی دی و دی وی دی با نرم افزار نرو اكسپرس Nero Express
سی دی و دی وی دی درایو مجازی Virtual CD DVD Drive and Images
لپ تاپ لنوو E540-B و نصب ويندوز اكس پی بر روی آن - Hooman.org
انواع فايل های كامپيوتر

سير و سفر
چشمه باداب سورت در اروست ساری با عكس و عكس های باغ پرندگان در تهران در نوروز 1393
سفر شهريور و مهر 1391 ياسوج شهركرد خرم آباد كرمانشاه سنندج تبريز اروميه آستارا فومن تهران
سفر در شهريور 1390 بندرعباس همدان تهران با 206
سفر از بندرعباس به تهران و بلعکس فروردین 1389 با اتومبیل شخصی پژو 206
سفر نوروزی 1389 از بندرعباس به تهران و بلعکس با اتومبیل شخصی
سفر نوروزی 1388 از بندرعباس به تهران و بلعکس با اتومبیل شخصی
جاده ساحلی بندرلنگه، بندر كنگ، بادگير ها، آب انبار، كشتی (لنج) بتنی، هتل ديپلمات

ساير
درباره دوربين عكاسی فوجی فيلم Fujifilm HS10
گوشی تلفن همراه Dorado K-68 (مطلب قديمی!)