Hooman . ORG

www.hooman.org

افت فشار روغن، كم كردن روغن، روغن ريزی
و ساير مسائل مربوط به روغن در پژو 206 تيپ دو


پژو 206
شرح عكس: سمت زيرين پمپ روغن پژو 206
پمپ روغن موتور TU3 دو نوع 21 دندانه و 29 دندانه دارد.

در اين مجال مسائلی كه با روغن موتور ماشين داشتم در چند بخش نوشته ام:


افت فشار روغن

روشن و خاموش شدن چراغ روغن همراه با چراغ STOP و آلارم

وقتی كار كرد ماشين حدود 180 هزار كيلومتر بود برای يك سری تعميرات ماشين را به تعمير گاه سپردم كه شرح آن را در صفحه تعميرات در سال 1391 آورده ام. بعد از تحويل گرفتن ماشين يك سری مشكلاتی گريبانگير من و ماشين شد كه آنها را نيز شرح داده ام اما يكی از آنها با علامت روشن شدن چراغ روغن بروز كرد.

علت چيزیست كه اصطلاحا به آن فرار روغن هم می گويند. كه بر اثر گشاد شدن يا خط افتادن بر روی ياتاقان ها (ثابت و يامتحرك) روغن درحال گردش در مسير كانال های خود مقداری خارج شده و فشار در مسير آن افت می كند و سنسور فشار سنج اين افت فشار را با علامت چراغ روغن به راننده اعلام می كند.

برای ماشين من اين افت فشار در زمانی كه روغن حسابی گرم شده باشد در نتيجه گرانروی (ويسكوزيته) آن افت كرده باشد و نيز موتور در حالت سلو كار كند يعنی حداقل دور موتور؛ يعنی وقتی كه اصلا گاز نمی دهيم. با كوچكترين افزايش مقدار دور موتور، فشار روغن بالا رفته و علامت اخطار خاموش می شود. استفاده از نوع روغن در بروز اين حالت تاثير مستقيم دارد مثلا وقتی از روغن 10w40 بجای 20w50 استفاده كنم در هر توقف داد و بيداد می كند.

علت پديد آمدن اين مشكل

Hooman.ORG

حالا چرا بعد از تعميری كه اصلا موتور باز نشد و فقط سرسيلندر باز شد چنين مشكلی پيش آمد؟ بعد از بيش از يك سال كه می گذرد و با جمع بندی شواهد، علت - به احتمال غريب به يقين - اين است كه: چون وقتی سرسيلندر را باز می كردند يكی از پيچ ها بريد و ناچارا تراشكار در محل تعميرگاه حاضر شد و با استفاده از جوش دادن يك ميله به سر پيچ كه در بلوك موتور مانده بود و پيچاندن آن، آنرا بيرون آورد اما در جوشكاری مقداری از فلزات به اطراف پاشيده می شوند (كه اصطلاحا به آنها Spatter گفته می شود) و به شكل دانه های ساچمه مانند و ريز هستند و نيز مقداری گل جوش (Slag) كه مربوط به ذوب شدن روكش الكترود است. احتمالا مقداری از اين ضايعات در كانال های روغن وارد موتور شده و به كارتل ريخته اند و بعدا كه موتور بسته شده و روشن شده همراه روغن به گردش در آمده و صدماتی وارد آورده اند. بسيار جالب است كه وقتی پمپ روغن را عوض كردم مقداری از اين دانه ها و گل جوش بعد از ماه ها هنوز در توری پمپ گير كرده بودند!

ارتباط با دمای موتور ندارد!

اگر شرايط بروز علائم اين اشكال فراهم باشد، وقتی ماشين روشن می شود همزمان دمای آب و روغن با هم از دمای خنك شروع به بالا رفتن می كنند و وقتی به دمای گرم نرمال خود می رسند علائم افت فشار يعنی روشن شدن چراغ روغن و Stop و آلارم پديدار می شوند كه می توان ارتباط بين دمای موتور و آب را ديد اما اين رابطه مقطعی است. مثلا وقتی در جاده با دنده سبك و سرعت 100 و بيشتر رانندگی می كنم، دمای آب 206 تا 80 پايين می آيد اما اگر ماشين را خلاص كنم چون دور موتور به حداقل افت می كند و چون روغن داغ و گرانروی پايين دارد، علائم افت فشار پديدار می شوند.

[27 ارديبهشت 1394] تا امروز كه هيچ درمان قطعی برای اين مشكل انجام نشده اما اخيرا دمای آب بيش از حد نرمال پايين می آيد و به حدود 75 درجه و گاه كمتر هم می رسد كه اين حالت بعد از چند روز بالارفتن ناگهانی دما تا بالاترين حد كه با روشن كردن كولر فورا پايين می آمد پديد آمد. سال پيش هم دما خيلی پايين می آمد (البته بدون اينكه قبلش بالا برود) كه با تعويض ترموستات به حالت عادی برگشت. مقصود اينكه اين پايين رفتن زيادی دمای آب برابر شده با كاهش چشمگير علائم افت فشار روغن. و فعلا قصد ندارم ترموستات را عوض كنم!

Hooman.ORG

تعويض فيلتر روغن

برخی گفتند احتمال دارد از فيلتر روغن باشد. اگر سر و ته نصب شود اين طور می شود آن طور می شود اما از آن نبود.تعويض فشنگی روغن (سوئيچ الكتريكی فشار روغن)

Hooman.ORG

فشار در مدار روغن توسط يك سوئيچ الكتريكی موسوم به فشنگی روغن كه زير فيلتر روغن نصب است، اندازه گيری می شود كه بايد 5 بار فشار داشته باشد (بر روی فشنگی اين مقدار نوشته شده). افت فشار توسط اين سوئيچ آشكار می گردد. يك زمان گفتند ممكن است آن خراب شده باشد و آنرا عوض كردم 25 هزار تومن اما عيب از آن نبود. تعويض آن بسيار ساده است. آنرا خودم از بالا عوض كردم يعنی نه از زير كه مستلزم بازكردن سينی زير موتور است، چون يك تعمير گاه اينطور می گفت. مقدار ناچيزی هم حدود 100 سی سی روغن بيرون می ريزد.

Hooman.ORG

تعويض پمپ روغن

حال چه شد كه اويل پمپ را عوض كردم؟ چون يك مكانيك خيلی واردی گفت كه اين اشكال در 206 هيچ ربطی به ياتاقان ها ندارد و فقط اويل پمپ ضعيف شده. گفت برو يك اويل پمپ بخر و بده برايت تعويض كنند. من هم كه ترجيح می دادم عيب از اويل پمپ باشد تا ياتاقان ها يك اويل پمپ حدود 90 هزار تومان خريدم و تعويض كردم. آن موقع اوايل فروردين بود و هوا خنك بود، بعد از تعمير هم كه روغن را عوض كردم و روغن تازه با گرانروی خوب بود و اشكال محو شد اما چند وقت بعد روز از نو روزی از نو. يعنی هيچ ربطی به اويل پمپ نداشته.

نوع روغن

با وجود نقص در جريان گردش روغن - هر چه كه هست - نوع روغن از لحاظ كيفيت و درجه آن در بروز علامت افت فشار روغن نقش دارد؛ البته بی شك مصرف روغن های با كيفيت پايين و يا نامناسب در دراز مدت باعث صدمه رسيدن به موتور خواهند شد. مثلا با روغن درجه 10 دبليو 40 خيلی بيشتر علامت آشكار می شود تا روغن 20 دبليو 50. و از طرف ديگر روغن 20 دبيلو 50 مارك در پيت خيلی زودتر باعث افت فشار و روشن شدن چراغ روغن و استوپ می شود تا روغن با همين درجه اما مرغوب. از طرف ديگر وقتی روغن كهنه می شود بسياری خواص خود از جمله ويسكوزيته را از دست می دهد و علامت افت فشار زودتر آشكار می شود.

همانطور كه در دفترچه راهنمای پژو 206 نوشته بايد از روغن موتور توتال يا اسو استفاده شود. من هم از حدود هشت سال پيش كه ماشين را خريدم فقط توتال می ريختم آنهم قوطی فلزی. بعدها فهميدم كه خيلی از روغنی كه به اسم توتال می ريختم چيز ديگری بوده در قوطی توتال! شايد روغن فله. آنها درب قوطی را طوری باز می كردند كه خراب نشود و بتوانند دوباره آنرا پر كنند!

در دو سه سال اخير روغن های ديگر را امتحان كردم، هرچند كه می گويند نبايد نوع روغن ماشين را عوض كرد. كاسترول، ايرانول، بهران روغن هايی بوده كه در موتور ماشين ريختم حتی يك بار البته فقط برای چند روز بهران بندر 50 هم ريختم! كه برای ماشين های سنگين ديزل است. كاسترول روغن خوب و مطمئنی است اما اين روزها گران شده. ايرانول 16000 هم روغن بدی نبود اما گفتند بهران سوپر پيشتاز بهتر است كه اخيرا آنرا ريختم. درجه روغنی كه استفاده كرده ام هميشه 20W50 بوده. بخصوص چون در بندرعباس هوا هميشه گرم است.

مكمل روغن افزايش دهنده گرانروی (Viscosity)

Hooman.ORG

در طول اين مدت مكمل روغن افزايش گرانروی (Viscosity) را پيدا كردم. بدون اطلاعات قبلی در تعويض روغنی ها دنبال چيزی گشتم كه در روغن موتور بريزم! و يك نمونه ايرانی پيدا كردم به نام Turbo Bosch (!) قوطی آن حدود سه چهار تومن بود و حاوی مايع بسيار غليظ. نصف آنرا در موتور ريختم و ديدم علائم خيلی كمتر شدند پس فهميدم كه كار می كند! اين مكمل ها برای موتورهايی كه رينگ زده اند و روغن سوزی دارند استفاده می شود زيرا با افزايش ويسكوزيته مانع از عبور روغن از ميان فاصله رينگ و جدار داخل سيلندر می شوند. حالا بدرد مشكلی كه ماشين من داشت هم خورده بود. ازاين مكمل يكی دوبار خريدم اما عيبش اين است كه خيلی خيلی زود روغن موتور را سياه می كند. تعويض روغنی ها به اين ماده چسب می گويند و منظورشان اين است كه چيز آشغالی است. بعد مكمل ويسكوزيته با مارك STP را پيدا كردم. رفته بودم تهران، ميدان امام خمينی، خيابان اميركبير. هر قوطی را چهارده هزار تومن يا 15 هزار تومان خريدم يك مدل هم با مارك GUNK خريدم كه كمی ارزانتر بود. STP روغن را به سرعت سياه نمی كند. در بندرعباس هم پيدا كردم به قيمت هشت هزار تومان! و جای ديگر دوازده هزار تومان. در اصطلاع عاميانه به مكمل روغن، STP می گويند، مثل تايد و كلمن و ... نمونه ديگری با نام STOP هم امتحان كردم اما به خوبی ساير نبود و ظاهرا ويسكوزيته را زياد افزايش نمی دهد.

آيا مكمل روغن افزايش گرانروی (Viscosity) خوب است؟

مثل اين می ماند كه بپرسيم آيا قرص سردرد خوب است؟! مسلما برای سری كه درد می كند خوب است اما آيا سری كه درد نمی كند دستمال می بندند؟! البته همان قرص سردرد هم در مقابل تسكين عوارضی دارد. و ظاهرا چون باعث رسوب در نقاط مختلف از جمله رينگ ها می شود برخی استفاده از آنرا اكيدا منع می كنند.

روايت مشابه

روايتی مشابه اين مشكل افت فشار روغن و روشن شدن چراغ روغن در پستی به آدرس http://ir206.com/forum-f35/stop-t220-20.html مطرح شده است.

همچنين دوستان ديگری از طريق ايميل اين مشكل را در 206 خود با من مطرح كردند كه هنوز از اقدامات و نتايج به دست آمده اطلاع ندارم.

اقدام آتی

شركت سايش زدايان پرشيا محصولاتی را ارائه می كند كه بنابر اطلاعات و توضيحات آن ها فلزات را احيا می كنند. فلزاتی نظير قطعات در حال سايش سيلندر و رينگ و گيربكس كه بر اثر سايش مقداری از سطح انها به مرور برداشته می شود بوسيله مواد جبران شده و ضخامت آنها افزايش میيابد. قصد دارم در اين مورد بيشتر بدانم و در صورت امكان استفاده كنم. در اسفند ماه 1393 استفاده كردم و در شهريور 93 در مورد آن نوشته ام كه در پايين تر آمده است.نشت روغن موتور


نشت روغن از كاسه نمد سر ميل لنگ

حدود پنج شش ماه پيش متوجه شدم از زير موتور روغن چكه می كند. به تعميرگاه رفتم گفت از كاسه نمد سر ميل لنگ است و عوض كرد. چون آشنا بود، قطعه را خودش خريد گفت كاسه نمد را چهل هزار (!) تومان خريده. بعد از مدت كوتاهی حدود دو هفته در سفر بوديم كه ديدم باز از زير موتور روغن چكه می كند. وقتی برگشتيم چون حدس می زدم همان كاسه نمد سر ميل لنگ باشد رفتم يكی از ايرانخودرو خريدم پانزده هزار تومان! و بردم همان تعمير گاه. بعد تلفن كرد و گفت كه روغن از واشر سر سيلندر نشت می كند. چون همه جا روغنی بود يعنی تمام ناحيه تسمه تايمينگ را در بر گرفته بود و برخلاف دفعه قبلی كه فقط به پايين می ريخت اين بار روغن به روی تسمه تايم منتقل شده و تا بالا و ناحيه واشر سرسيلندر می آمد به همين خاطر آن مكانيك گفت كه روغن از آن ناحيه نشت می كند. چون دردسر و مخارج باز و بست سرسيلندر را می دانستم ماشين را برداشتم و هر روز روغن اضافه می كردم! هميشه يك چهار ليتری روغن در صندوق بود. تقريبا روزی 200 تا 300 سي سي روغن می ريختم! چند ماه به همين منوال گذشت تا اينكه در يك سفر به دليل بيرون زدن كاسه نمد پلوس و تخليه واسكازين گيربكس ناچار به مراجعه به يك تعميرگاه شدم. بعد از تعويض كاسه نمد های پلوس، تعمير كار Hooman.ORG كه نشت روغن را ديد ابتدا خواست كه به كارواش همجوار بروم تا ناحيه تسمه تايم شسته و از روغن پاك شود. او تسمه دينام و قاب تسمه تايم را در آورد كه با برق باطری به كارواش رفتم. بعد از شستشو هر چه گاز داد و هرچه صبر كرديم از هيچ جا روغنی خارج نشد بجز همان كاسه نمد سر ميل لنگ. خوشبختانه كاسه نمدی را كه مدت ها قبل خريده بودم همراه داشتم و برايم تعويض كرد. باز جالب اينكه تعميركار آشنای ما دور كاسه نمد را از داخل چسب زده بود! چسب سيليكون حرارتی موسوم به چسب مزدا! كه در عكس مشخص است.

نشت روغن از دور واشر قالپاق سرسيلندر

كمی قبل از اين و از آنجايی كه گفته بودند نشت روغن از واشر سر سيلندر است، قالپاق روی موتور را باز كرده و پيچ های سر سيلندر را سفت كردم! البته مقدار آن بسيار ناچيز بود. بعد كه قالپاق را بستم از لای واشر آن روغن نشت می كرد. ناچارا ناحيه را از روغن پاك كرده و چسب سيليكون حرارتی زدم. پيچهای قالپاق دو بوش دارند كه سينی زير قالپاق را نگه می دارند و ممكن است موقع باز و بسته كردن بيفتند كه يكی شان افتاده بود و كلی گشتم تا پيدا شد. شانس آوردم كه از سوراخهای برگشت روغن نيفتاده بود داخل موتور!! چون سوراخها بزرگتر از آنها هستند.

[27 ارديبهشت 1394] استفاده از چسب سيليكون حرارتی موسوم به چسب مزدا در اين محل كار درستی نيست. واشر بايد آنقدر توانايی داشته باشد كه از نشت روغن جلوگيری كند. اخيرا اين واشر به حدی فرسوده شده بود كه شر شر روغن از دور و اطراف آن بيرون می ريخت كه تعويض كردم اما ظاهرا جنس آن به آن خوبی نيست كه دور آن خشك از روغن باشد.

هشدار! اگر يك وقتی خودتان خواستيد قالپاق روی سوپاپ های موتور را باز كنيد - كه ترجيحا نكنيد - تاكيد می كنم مواظب دو بوش كوچك كه سينی روی سوپاپ ها را نگه می دارد باشيد تا داخل مجاری روغن نيفتند.


نشت روغن از محل آچار خور درب فيلتر روغن و از درز در (اورينگ)

Hooman.ORG

قبلا چون آچار خور درب فيلتر فابريك خراب شده بود و در تعويض روغنی كلی برای باز كردن آن كشتی می گرفتند، آنرا عوض كرده بودم اما نوع اصلی پيدا نكردم. بعد از تعويض پمپ روغن از داخل سوراخهای محل آچار خور روغن نشت می كرد كه ناچارا مجددا آنرا عوض كردم با يك نمونه ديگر.


Hooman.ORG

از محل اورينگ فيلتر روغن هم روغن نشت می كند به دليل ضخامت كم اورينگ يا كهنه شدن و پرس شدن آن. يك بار كه اين مشكل پيش آمد به دنبال اورينگ با سايز مورد نظر رفتم كه ضخامت زيادی داشت.كم كردن روغن (تبخير)


كم كردن روغن را در يك سفر كه از بندرعباس تا تبريز و شهرهای ديگر بود متوجه شدم. در بندر روغن را عوض كردم (توتال) و رفتيم تا در تبريز روغن را كه چك كردم ديدم گيج روغن خشك خشك است! بعد كه توتال يك ليتری خريدم و ريختم تازه روغن به نوك گيج رسيده بود. يكی ديگر هم ريختم تا پر شد! تقريبا در هر 500 كيلومتر يك ليتر كم می كرد البته اگر در جاده و با سرعت رانندگی كنم بيشتر و در شهر كمتر. كم شدن روغن به دليل تبخير روغن در همه موتورها و جود دارد حتی موتور نو و سالم، و نيز مقدار آن در انواع روغن ها نيز تفاوت دارد. اما مقدار آن شايد در 5000 كيلومتر در حد نيم ليتر باشد، يا شايد كمتر و بسته به نوع و حجم موتور و سلامت موتور. البته ماشين دود نمی كند. در مورد عيب يابی موتور از طريق رنگ دود اگزوز مطلب بخوانيد.

كم كردن روغن ادامه داشت تا اينكه در اسفند ماه 1392 در كنار تعميرات ماشين برای آماده كردن آن برای سفر از يك سری ژل های زادو برای رفع مشكلاتی كه ذكر شده استفاده كردم.

مواد احياگر XADO Revitalizant

موادی هستند كه قابليت بازسازی و ترميم سطوحی كه دچار سايش و خوردگی شده اند را دارد. مثل سطح سيلندر كه براثر بالا و پايين رفتن پيستون ساييده می شود يا ميل لنگ و ياتاقانها يا چرخ دنده های گيربكس و ... البته قصد ندارم در اينجا در مورد اين مواد تبليغ كنم و يا كارايی آنها را اثبات يا رد نمايم. اما فكر می كنم اين مواد بايستی كار كنند و جواب دهند.

به دو دليل از ژل 1Stage Engine Revitalizant استفاده كردم؛ يكی اينكه از مدت ها پيش موتور ماشين دچار افت فشار روغن است و ديگر اينكه روغن كم می كرد كه احتمال می دادم به دليل روغن سوزی باشد (هرچند هيچ دودی خارج نمی شد). اما به دلايلی كه ذكر خواهم كرد احتمالا اين ماده فرصت كافی برای عمل كردن نيافته.

پس از اين اقدامات به سفر تهران و چشمه باداب سورت روستای اروست در فروردين 1393 رفتيم به مسافت 4150 كيلومتر كه 10 ليتر روغن مصرف شد؛ برابر 2400 سی سی در هر 1000 كيلومتر. از آنجايی كه اين مواد به مدت زمان و كاركردی نياز دارند تا بطور كامل عمل كنند اما با توجه به اينكه ژل موتور را در 3.5 ليتر روغن اوليه ريختم و 2.4 آن در 1000 كيلومتر اول تبخير و با روغن جديد جايگزين شده پس فرصت عمل كردن كافی نيافت. البته همزمان با استفاده از ژل موتور استفاده از روغن موتور زادو را آغاز كردم كه باعث بهبود فشار روغن شده است بطوری كه علائم آن بجز مواردی كه موتور تحت فشار قرار گيرد مثل سر بالايی زياد، ناپديد شد.

پس از بازگشت از سفر و تماس با كارشناس شركت سايش زدايان پرشيا و طرح مشكل و اقداماتی كه انجام داده بودم. پيشنهاد كردند از مواد آنتی كربن كه بصورت تيوب و اسپری موجود است استفاده كنم كه از اسپری استفاده كردم و نتيجه فوق العاده ای گرفتم بطوری كه مصرف روغن به حداكتر 200 سی سی در 1000 كيلومتر رسيد! ظاهرا علت كم شدن اين حجم روغن نه به دليل سوختن بلكه به دليل تبخير بوده.

نحوه استفاده مواد آنتی كربن به اين صورت بود. سوكت كوئل را جدا كردم و كوئل را ببيرون آوردم كه در 206 برای باز كردن شمع ها بايد آنرا در آورد. و شمع ها را باز كردم و پس از اسپری آنتی كربن در هر سيلندر شمع را در جای خود بستم (فقط دو سه دور) و مقداری صبر كردم و تك استارت زدم. اين مرحله را چند بار تكرار كردم و در آخر همه چيز را بستم و ماشين را روشن كردم. جالب اينكه از اگزوز ذرات كربنی خارج شد.

البته در دستوالعمل خود زادو گفته نشده كه چند بار تكرار شود. ديگر اينكه سوكت پمپ بنزين را نيز از محل پمپ قطع كردم.

بعد از آن اقدام به تعويض روغن با روغن زادو و فيلتر را نيز عوض كردم. و 14000 كيلومتر راندم. در اين مسافت 3 ليتر روغن به آن اضافه كردم كه حدود 210 سی سی در 1000 كيلومتر است. در اين اواخر كه به حدود 14000 كيلومتر رسيده بود علائم افت فشار بطور مكرر آشكار می شد كه با تعويض روغن بهبود يافت. بر روی قوطی اين روغن 20000 كيلومتر اعلام شده است. قبل از تعويض روغن اخير نيز به همان روش از اسپری استفاده كردم البته ديگر ذرات كربنی از اگزوز خارج نشد ضمنا ديگر سوكت پمپ بنزين را نيز جدا نكردم.

قبل از استفاده از ژل و روغن زادو برای ساكت كردن علامت افت فشار روغن كه همانا روشن شدن چراغ روغن به همراه چراغ استوپ و بوق آلارم است از مواد مكمل افزايش ويسكوزيته روغن كه در بالا شرح داده ام استفاده می كردم اما بعد از اينكار اكيدا منع شدم و ديگر استفاده نكردم. چه بسا رسوبات در رينگ ها و به اصطلاح قفل شدن آنها به دليل استفاده از همين مواد بوده باشد.


نشت روغن گيربكس (واسكازين)


هر چند واسكازين گيربكس ربطی به روغن موتور ندارد اما به دليل روغنی بودن مطلب آنرا در اينجا آوردم!

و اما بيرون زدن كاسه نمد پلوس

در راه بازگشت از سفری بوديم كه متوجه شدم بویی می آيد حتی همراهانم هم متوجه شدند و درحالی كه ماشين روغن ريزی داشت، روغنی متفاوت از روغن موتور داشت چكه می كرد. حدس زدم واسكازين گيربكس است. چون واسكازين يك بوی آشكاری دارد. خلاصه تا به اولين تعويض روغنی در شهر برسيم 70 كيلومتر طی شد و زوزه گيربكس در آمد، مخصوصا دنده چهار. در تعويض روغنی مطمئن شدم كه واسكازين است و از آنجايی كه نمی توان مقدار روغن داخل گيربكس 206 را اندازه گرفت يك ليتر واسكازين در گيربكس ريختيم كه به محض آن از زير ماشين شروع به بيرون ريختن كرد. و فهميدم كه ديگر نمی توان بيشتر راه رفت تازه در حالی كه بعضی در اين حالت حتی از حركت دادن ماشين هم خودداری می كنند. غروب روز جمعه هم بود. به تعميرگاهی مراجعه كردم اما كار را به صبح روز بعد موكول كرد كه كاسه نمد پلوس سمت شاگرد را عوض كرد و بعد هم كاسه نمد سر ميل لنگ. و ما به بندر بازگشتيم. بعد از يك هفته متوجه شدم سينی زير موتور نيست! يعنی فراموش كرده بود آنرا ببندد. البته چندی بعد دوباره از آنجا گذر می كرديم و سينی را سر جايش بست. وقتی به تعمير گاه ها می رفتم از ديدن اين همه سينی تعجب می كردم كه چطور آنجا جمع شده اند.باز گشت به صفحه پژو 206

Created: 2013-11-05
Last Modified: 2016-01-16

به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2015 www.hooman.org