Hooman . ORG

www.hooman.org

تعویض شمع پژو 206

آچار شمع

اینکه مقدار عمر و کار کرد شمع موتور چه مقدار است، بستگی به نوع آن و البته نوع استفاده خودرو دارد اما معمولا هر 20000 کیلومتر آنها را تعویض می کنند. در واقع تعمير كارها اولين كاری كه می كنند تعويض شمع است. اما در موازات و يا حتی مهمتر از شمع، سرويس انژكتور است كه آن هم بستگی به طرز استفاده و شرايط آب و هوای منطقه دارد. همانطور كه به احتمال زياد می دانيد، در 206، فاصله طی شده بين هر سرويس توسط شمارنده ای كه در خود كيلومتر شمار درج می شود سنجيده می شود و مقدار آن 20000 كيلومتر است. وقتی خودرو سرويس می شود اين شمارنده توسط سرويس كننده Reset شده و به مقدار 20000 برمی گردد و در طی مدت از آن كم می شود تا به صفر برسد و بعد از آن به مقدار آن اضافه می شود بعلاوه علامت آچار كه بطور دائم در كنار شمارنده كيلومتر نشان داده می شود كه نشانگر گذشتن از سررسيد سرويس دوره ای است.

60000 کیلومتر از زمان تعویض شمع ها می گذشت. تصمیم گرفتم خودم این کار را انجام دهم. شمع های قبلی Bosch Super Plus بودند، من هم از همین نوع گرفتم و آنها را تعویض کردم. مدتی بعد که به تعمیر گاه رفتم، شمع ها را عوض کرد و نوع "ایکیوم" گذاشتند.

با اینکه 60 هزار کیلومتر شمع ها را تعویض نکرده بودم، هیچ مشکلی در مصرف سوخت نداشتم اما چند بار چراغ هشدار موتور روشن می شد. ابتدا به تعمیر گاه مراجعه کردم و "دیاگ" (Diag) ، خطای "پالس مجمع احتراق" را نشان داد و تعمیرکار گفت که احتمالا از شمع ها باید باشد. آنها پیشنهاد کردند سرویس انژکتور هم انجام دهم که هزینه اش 68 هزار تومن بود. به جای آن ترجیح دادم یک قوطی تمیز کننده انژکتور PROFI-CAR به قیمت 5 هزار تومان در باک بریزم و شمع ها را خودم تعویض کنم. این اقدامات برای مدت کوتاهی خوب بود.


مشكل انژكتور آدم خسیس دو بار خرج می کند!

اما از آنجایی که با گذشت ده ها هزار کیلومتر، انژکتور سرویس نشده بود موتور خوب کار نمی کرد و اندکی لرزش داشت همچنین از قدرت وکشش ماشین نیز کاسته شده بود. به تعمیر گاه که رفتم، تعمیر کار گفت که شمع های Bosch Super Plus برای پژو 206 مناسب نیستند و آنها را با شمع "ایکیوم" (Eyquem) تک پلاتین عوض کرد و انژکتور را نیز سرویس کردند. بعد از این کار کرد موتور به مقدار قابل توجهی خوب شد. این بار "دیاگ" (Diag) سه نوع خطا را گزارش کرده بود.

نتیجه گرفتم که ریختن مکمل های سوخت و تمیز کننده ها در فاصله بین سرویس ها خوب هستند اما جای آنها را نمی گیرند. هرچند كه برخی عقيده دارند كه استفاده از مكمل ها نه تنها چندان سودمند نيست و بلكه مضر هم هست و دليل آنرا خورنده بودن اين مواد عنوان می كنند. اما آنها استفاده از مكمل افزايش اكتان بنزين را مفيد می دانند. همچنين اخيرا (1390) مكانيك توصيه كرد كه به هيچ وجه از بنزين سوپر استفاده نكنم زيرا كيفيت آنرا نامناسب دانست و حتی برای مدل تيپ پنج مضرتر دانست.

اگر سیستم سوخت رسانی و یا موتور اتومبیل نقص فنی نداشته باشد هیچ تمهیدی به اندازه "شیوه راندن" بر روی مقدار مصرف سوخت تاثیر نمی گذارد.

شمع هایی هستند که 2 یا 4 پلاتین دارند. این نوع شمع ها برای پژو 206 مناسب نمی باشد.

وضعيت بد انژكتور!

ارديبهشت 1390

32000 كيلومتر از سرويس قبلی می گذشت و موتور به ريپ زدن افتاده بود! ريپ زدن موقع شتاب گرفتن اتفاق می افتاد و موتور صدای تراكتور می داد و لرزش داشت! با همه اينها برای بردن ماشين به تعميرگاه امروز و فردا می كردم. يك روز دريچه گاز را باز كردم و با فشار باد و الكل حسابی تميز كردم اما هيچ فرقی نكرد. شمع ها را هم باز كردم اما شكل شان معمولی بود! بالاخره بعد از اتفاقی كه افتاد و آنرا تحت عنوان جوش آوردن و گرفتگی در جاده نوشته ام، ماشين به تعمير گاه رفت كه مشخص شد سوزن ها خراب شده اند و نيز مپ سنسور و پتانسيومتر دريچه گاز تعويض شد و وقتی ماشين را تحويل گرفتم به وضعيت مطلوبی برگشت.

بهمن 1391

البته فكر نمی كنم كه مپ سنسور يا پتانسيومتر را عوض كرده باشد حتی فكر نمی كنم حتی سوزنی را نيز عوض كرده باشد هرچند كه پولش را گرفت! البته اميدوارم كه اشتباه كنم اما احتمالش كم است. با توجه به شناختی كه بعد ها از آن بدست آوردم. اين همان تعميرگاهی است كه در مطالب ديگر هم به آن اشاره كرده ام. جای شكرش باقی است كه حداقل من از كارش راضی هستم اما كسانی هستند كه در كنار پول زيادی كه پرداخته اند حتی از كارش نيز راضی نبودند.

تعویض شمع ها

بهمن 1391

كلاً تا به حال با تعويض شمع ها متوجه تغيير خاصی نشده ام! نه اينكه بخواهم بگويم اثر ندارد اما من متوجه نشده ام!

ضمناً در آن زمان كه خودم شمع ها را عوض كردم نوع Bosch (super plus) استفاده كردم كه بعداً در جای مختلف گفتند برای 206 مناسب نيست. آخرين بار Denso انداختم كه از آن زمان تا كنون يك سال و يك ماه می گذرد با بيش از 40000 كيلومتر طی مسافت.

[اصل مطلب كه در زمان ساخت اين صفحه نوشته ام]

یک عدد آچار تعویض شمع به قیمت 3 هزار تومن خریدم بعلاوه 4 عدد شمع. و نیز چند مطلب در سایت های دیگر در باره تعویض شمع خواندم! چند نکته ای مفید بودند یکی اینکه برای باز کردن شمع ابتدا به نیروی زیادی نیاز است اما پس از آن راحت باز می شود. دیگر اینکه باید مواظب افتادن براده و چیزهای دیگر به داخل محفظه موتور بود. همچنین در مطلبی درباره نحوه سفت کردن شمع خواندم چون برای مثال بر روی جعبه همین شمع Bosch نوشته شده که شمع با گشتاور 28 نیوتن متر سفت شود.

به لحاظ رعایت ایمنی سر باطری را باز کردم، لوله هوای موتور را باز کردم، سوکت های الکتریکی را باز کردم و بعد دو پیچ کویل را باز کردم و کویل را بیرون آوردم. در 206 کویل مستقیما به شمع ها متصل می شود و بین آنها کابل وجود ندارد و فقط يك فنر است.

کویل پژو 206

از شمع سمت چپ شروع کردم. از آنجایی که انژکتور بالای شمع ها هست نمی توان آچار را در راستای محور چرخش پیچ شمع به کار برد و برای همین آچار شمع دارای دو مفصل است که می توان به آن خم داد اما با این کار - اجتناب ناپذیر - مقداری از نیرویی که وارد می آوریم هرز می رود. تا جای ممکن سعی کردم آچار را مستقیم به کار برم و دسته آنرا که کوتاه نیز هست با تکه دستمالی گرفتم تا بتوانم آنرا محکمتر بگیرم. شمع در ابتدا سفت است اما وقتی از جا تکان بخورد دیگر به راحتی باز می شود.

باز کردن کویل

يك بار ديگر كه شمع ها را باز كردم يكی از آنها خيلی سفت بود، آنقدر سفت بود كه وقتی لوله كوتاهی در دسته آچار شمع گذاشتم تا اهرم شود، دسته آچار شكست! و در نهايت مجبور شدم دريچه گاز را كلا باز كنم و با استفاده از سر آچار قبلی و ميلگرد يك آچار ديگر درست كردم! در تعميرگاه هم اينطور شد كه روغن ترمز ريختند. بعد كه ماشين را روشن كردم چند دقيقه دود سفيد و غليظی از اگزوز خارج می شد. [ارديبشهت 1390]

داخل آچار، واشر لاستیکی قرارداشت که وقتی شمع کاملا باز می شود آنرا می گیرد و شمع با آچار بیرون می آید. در غیر این صورت باید از انبر باریکی برای بیرون آوردن شمع از داخل محفظه استفاده کنید.

سعی کردم شمع را آهسته بیرون بیاورم تا براده های احتمالی به داخل محفظه احتراق نیفتند. برای بیرون آوردن براده ها از خاصیت آهنربایی پیچ گوشتی استفاده کردم. در گلوگاه دو تا از شمع ها چند تکه براده قابل توجه بیرون آمد. شاید خوب باشد اگر بتوانید از جارو برقی استفاده کنید!

پس از باز کردن همه شمع ها شروع به بستن شمع های نو کردم. سعی کردم سفتی نهایی شمع ها مقدار مطمئنی باشد، اما آنها را به حد انفجار سفت نکردم! و این یعنی 28 نیوتن!!!

تعویض شمع پژو 206

و پس از آن، همه آنچه باز کرده بودم بستم و از درست بودن آنها مطمئن شدم و استارت زدم و مشکلی پیش نیامد!

نکته بسیار مهمی که در شمع ها وجود دارد فاصله الکترود از پلاتین است. در این شمعی که استفاده کردم این فاصله 0.9 mm است. برای اندازه گیری این فاصله از وسیله ای که به آن فیلر می گویند استفاده می شود که مجموعه ای از تیغه هایی با ضخامت های مختلف است. یکی از موارد استهلاک شمع مصرف شدن پلاتین و افزایش فاصله آن با الکترود است.

پرش به بالای صفحه

Created: 2010-01-04
Last Modified: 2016-01-16

به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2015 www.hooman.org