Hooman.org

Created: 2016-01-03
Last Modified: 2016-01-25

تويوتا كرولا

خريد خودرو

در نهايت كرولا به عنوان گزينه نهايی و بدون جايگزين قطعی شد. مرحله بعدی مراجعه به فروشندگان بود كه عمدتا شخص بوده و خودروی تحت مالكيت خود را به فروش می رساندند.

تعداد عرضه شده اين نمونه خودرو برای فروش بسيار اندك بود. البته كرولای 2014 و 2015 زياد هست اما مدلهای پايين تر بسيار انگشت شمارند.

منبع جستجو سايت های اينترنتی فروش خودرو و عمدتا سايت باما بود. در بنگاه هايی كه سرزديم هيچ كرولايی نديديم. فقط يكی در بندرعباس بود كه كاركردش نسبت به مدلش بالا بود، و يكی هم بسيار تصادفی وقتی سفری كوتاه به كرمانشاه رفتيم كه آن هم مواردی داشت. و ديگر يكی در نمايندگی های ايرتويا. بقيه فروشنده خودروی خود بودند.

درباره مدل بر حسب سال مورد ادعای خودروها كه در اينجا كرولا می بود، تناقضی وجود داشت. و آن بين سال واقعی ساخت و زمان ترخيص خودرو از گمرك بود. مالك يا بنگاه ادعا می كرد خودرو مدل 2012 است اما برچسب روی خودرو و يا مدارك آن نشان می داد كه سال ساخت 2011 است. مبنا قرار دادن زمان ترخيص و ورود خودرو برای مقدار كاركرد خودرو می تواند درست باشد ولی نمی تواند سال ساخت خودرو را تغيير دهد! بعيد است اگر از فروشنده ای با اين استدلال خودرو را بخريد و به فرض بخواهيد به خودش بفروشيد ديگر چنين استدلالی از سوی شما را قبول كند!

مواردی كه در اينجا بدانها اشاره می كنم مختص به اتومبيل كرولا نيست و برای همه خودرو ها می تواند صدق كند.

فروشنده در آگهی خود عنوان می كند كه خودرو بدون رنگ و فاقد رنگ شدگی است؛ به اين معنی نيست كه خودرو تصادف و برخورد نداشته و به اصطلاح صافكاری بدون رنگ نشده است. بنابراين چه قبل از مراجعه و چه زمان مراجعه اين مورد را خودتان سوال كنيد و دنبالش بگرديد چون به ندرت مطرح می شود.

برخی عنوان می كنند كه سپر جزو بدنه اتومبيل نيست! البته مقداری خط و خش گوشه های سپر به دليل ساييدگی با جدول خيابانها قابل اغماض و چشمپوشی است اما اينكه كل سپر رنگ شده باشد را نمی توان ناديده گرفت. اين شما هستيد كه پول پرداخت می كنيد و حق داريد چيزی را بخريد كه می پسنديد. اجازه ندهيد هيچ كسی حتی كارشناسان چيزی را به شما بقبولانند و تحميل كنند. تاثير گرفتن و مشاوره گرفتن دو چيز متفاوت هستند. البته بايد توجه داشت كه سپر خودروهای جديد، بزرگ و خيلی شكننده هستند و ممكن است با برخورد كوچكی بشكنند.

هميشه به احساس خود توجه كنيد اما احساساتی نشويد. هيچ وقت تصميم آنی نگيريد. هميشه اعلام نتيجه قطعی را به زمانی ديگر موكول كنيد. آنچه برای ما روشن شد اينكه تمام مواردی كه خيلی مناسب و به اصطلاح اكازيون به نظر می رسيدند، يك مواردی داشتند.

فرد فروشنده ای كه روشن شد خودروی او تصادف كرده و سپر هايش رنگ شده اند به ما می گفت كه خريد اين ماشين (با آن شرايط و البته قيمت پايين تر) به نفع ماست چون اگر ماشين سالم (كه قيمتش بالاتر است) بخريد، با آن تصادف می كنيد و آنگاه از قيمتش می افتد و شما ضرر می كنيد!

از آنجايی كه ما جز از نظر تميزی ظاهری بيرون و داخل ماشين كرولا قادر به تشخيص نكات ريز و درشت حرفه ای كه بايد مد نظر قرار گيرد نبوديم، چند موردی را كه انتخاب كرديم به نمايندگی های تويوتا برديم جهت كارشناسی.

نرخ كارشناسی در هر كدام از 150 هزار تومان بود تا 400 هزار تومان كه بالاترين نرخ مربوط به نماينگی مركزی می شد كه تعداد مشخصی تست را شامل می شد و به همان نام نيز شناخته می شد (يادم نيست چه عددی بود فكر می كنم حدود 160 مورد بود)

به دليل هزينه بالای كارشناسی در نمايندگی مركزی ايرتويا، از خدمات ساير نمايندگی ها كه بسته به مورد، در نزديكی بودند استفاده كرديم. البته در مجموع كارشناسی صورت گرفته آنچه در ذهن ما بود، نبود. چون هيچ كدام نتيجه را كتبا اعلام نكرده و فقط توضيحاتی بصورت شفاهی داده می شد. بيشتر حول و حوش رنگ و بدنه بحث می شد و تعويض روغن گيربكس هم روی همه ماشين ها بود! اما با وجود كاستی ها يی كه ما احساس می كرديم در مجموع مفيد بود و يك چيزی كه ما نمی توانستيم بفهميم برايمان روشن می شد و اين ميليون تومان ارزش داشت.

يكی از مواردی كه به يقين نمی تواند تشخيص داده شود مقدار كاركرد خودرو برحسب كيلومتر است. البته ظاهرا اين كار در برخی موارد علائمی بجای می گذارد كه می تواند شك و شبهه ايجاد كند. همچنين مقايسه وضعيت خودرو مانند اصطهلاك خودرو و وضعيت لاستيك ها با كاركرد آن می تواند برخی مسائل را روشن كند اما نه به طور قطعی. متاسفانه كاستن از كاركرد خودرو مخصوصا در اين زمانه بسيار باب شده است و اين نشانه خوبی برای مردمی شريف نيست!

در دو موردی كه خودروی انتخابی را جهت كارشناسی برديم، هزينه آنرا خودمان پرداختيم چون با فروشنده شرط نكرديم كه اگر خودرو موردی داشت هزينه را او بايد تقبل كند. البته تعريف موارد نيز مشكل خواهد بود. از نظر فروشنده فقط موارد مهلك قابل قبولند اما از نظر خريدار كوچكترين رنگ روی گلگير هم يك مورد به حساب می آيد.

از نظر فروشنده، خودروی او هميشه سالم و بی عيب و نقص است و اگر هم مواردی غير قابل انكار و پنهانكاری باشد او آنها را بی اهميت و معمولی می داند. به تعريف های فروشنده توجه نكنيد.

در اينجا قصد نداشتم راه حلی برای خريد خودرو ارائه كنم در اين باب مطالب خوبی در اينترنت يافت می شود، هدف اين بود كه آنچه ما با آن مواجه شديم بيان شود شايد مفيد واقع شود.


پژو 206 1.4
تجربه داشتن و نگهداری پژو 206 تيپ 2
تعویض واشرسرسیلندر پژو 206 تیپ 2
باز و بسته کردن و تعویض ذغال و اتوماتیک سلونوئید استارت پژو 206
تعویض کاسه نمد سر میل لنگ، تسمه تایم و تسمه دینام
تعویض رولبرینگ های اکسل عقب پژو 206
تعويض رله نور پايين در جعبه فيوز مدل دلفی BSM BM34 DELPHI
تعويض صفحه پشت كيلومتر پژو 206
درباره ديسك های ترمز سوراخ دار چاكدار و كانال دار
باز كردن و بستن پمپ بنزين 206
مجموعه تصاوير پمپ الكتريكی بنزين پژو 206
تعويض لنت های ترمز جلو و لوازم ترمز 206
ترمز عقب 206 تيپ دو - تعويض لنت، لوازم پيستون
روشن شدن چراغ روغن افت فشار روغن و كم كردن روغن پژو 206 TU3
تعويض لاستيك دسته موتور پايين پژو 206 تيپ 2
تعويض دسته موتور دو سر پيچ پژو 206
تعويض فن رادياتور و باز كردن تمام اجزاء جلو سپر ضربه گير قاب فن بصورت تصويری
باز کردن سپر جلو و چراغ پژو 206
تعویض شمع پژو 206 TU3
تعویض سیم کلاچ پژو 206 تيپ دو
باز كردن و تراش كاتاليزور اگزوز جوشكاری فلنج اگزوز پژو 206 TU3
فهرست هزينه و تعمير سرسيلندر، ديسك و صفحه كلاچ، BSI و ساير 1390
فهرست تعميرات جلوبندی و ديسك ها و غيره در اسفند 1392 پژو 206
انژكتور پژو 206 تيپ دو tu3 باز كردن و شستشو
رد كردن تسمه تايم و كج شدن سوپاپ ها در سفر با پژو 206
پژو 407 و 307 در مقابل 405 و 205 در برنامه تاپ گیر

تويوتا كرولا    XLI   2012
انتخاب خودرو جهت خريد
خريد تويوتا كرولا
توصيف تويوتا كرولا
راندن با دنده اتومات
کروز کنترل
امکانات و آپشن ها

كامپيوتر
رایت کردن سی دی و دی وی دی با نرم افزار نرو اكسپرس Nero Express
سی دی و دی وی دی درایو مجازی Virtual CD DVD Drive and Images
لپ تاپ لنوو E540-B و نصب ويندوز اكس پی بر روی آن - Hooman.org
انواع فايل های كامپيوتر

سير و سفر
چشمه باداب سورت در اروست ساری با عكس و عكس های باغ پرندگان در تهران در نوروز 1393
سفر شهريور و مهر 1391 ياسوج شهركرد خرم آباد كرمانشاه سنندج تبريز اروميه آستارا فومن تهران
سفر در شهريور 1390 بندرعباس همدان تهران با 206
سفر از بندرعباس به تهران و بلعکس فروردین 1389 با اتومبیل شخصی پژو 206
سفر نوروزی 1389 از بندرعباس به تهران و بلعکس با اتومبیل شخصی
سفر نوروزی 1388 از بندرعباس به تهران و بلعکس با اتومبیل شخصی
جاده ساحلی بندرلنگه، بندر كنگ، بادگير ها، آب انبار، كشتی (لنج) بتنی، هتل ديپلمات

ساير
درباره دوربين عكاسی فوجی فيلم Fujifilm HS10
گوشی تلفن همراه Dorado K-68 (مطلب قديمی!)

 
Free Website Translator