Burning CD and DVD with Nero Express

Hooman Dot ORG

www.hooman.org
Home

رایت سی دی یا دی وی دی با برنامه Nero Express

معروف ترین نرم افزار رایت سی دی و دی وی دی Nero است که البته امروزه به یک بسته نرم افزاری بزرگ و مفصل چند رسانه ای تبدیل شده.

دو واحد رایت سی دی در این بسته Nero Burning Rom و Nero Express نام دارند. در واقع آنها دو پوسته برای یک چیز هستند و تفاوتشان در این است که Nero Burning Rom گزینه های بیشتری در اختیار می گذارد و از آن طرف Nero Express آسان تر و سریع تر (Express) است.

اجرای Nero Express

برای اجرا از طریق منو Start به سراغ نرم افزار باید رفت یا از طریق میانبر بر روی دسکتاپ.

اجرای Nero Express از طریق منوی Start

انتخاب نوع دیسک جهت رایت

با اجرای Nero Express پنجره آن باز می شود که به دو قسمت شده اما با زدن دکمه عمودی در وجه چپ پنجره که روی آن فلش قرار دارد می توان پانل دیگری را در سمت چپ باز و بسته کرد. حال پنجره سه بخش دارد.

بخش وسطی نوع کلی دیسکی است که می خواهیم رایت کنیم و قسمت سمت راست نوع دقیق دیسک است.

پنجره اول و انتخاب نوع دیسک جهت رایت

چهار دسته کلی Data, Music, Video, Copy هستند.

انواع دیسک های قابل ساخت : Data, Music, Video, Copy

برای مثال اگر از قسمت نوع کلی، آخرین گزینه (Image, Project, Copy) را انتخاب کنیم، در سمت راست سه گزینه نمایش داده می شود.

انواع گزینه ها در جهت کپی یا رایت پروژه از قبل ذخیره شده و یا Disc Image

اولی برای تهیه کپی از یک دیسک CD. دومی کپی از دیسک DVD و سومی تهیه دیسک از روی CD/DVD Image یا پروژه ای است که قبلا ذخیره کرده ایم.

Image در این مبحث فایل نظیر یک دیسک است که مفصل در صفحه آشنايي و معرفي نرم افزار هاي Virtual CD and DVD و فايل هاي Image شرح داده ام.

و Project فایل ساختار یک دیسک سی دی یا دی وی دی است یعنی آنچه برای رایت روی یک دیسک انتخاب کرده اید را در فایلی ذخیره می کنید تا اگر مجددا خواستید نظیر آن دیسک را رایت کنید از آن استفاده نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که فایل پروژه فقط شامل آدرس و نام فایل ها است و نه خود آنها. با توجه به این اگر فایل هایی که در یک پروژه به کار رفته اند را در HardDisk حذف یا جابجا کنید، Nero به خودی خود نمی تواند آنها را پیدا کند. البته پنجره Add دارای امکان جستجوی پیشرفته ای می باشد که می توان از آن بهره جست.

گزینه های پانل سمت چپ در پنجره انتخاب نوع دیسک

پانل سمت چپ شامل گزینه های اضافی و اختیاری می باشد.

گزینه های انتخابی در پانل سمت چپ مرحله اول
Use Ner Image Recorder Select the Recorder to burn on Disc Info Erase Disc Copy Audio CD Tracks Options Switch to Nero Burning ROM

انتخاب و اضافه کردن محتوی به دیسک جهت رایت

در اینجا مراحل رایت یک Data CD را بررسی می کنیم.

ابتدا از پنجره اول و نوع کلی، گزینه Data و از قسمت سمت راست گزینه Data CD را انتخاب می کنیم. یا اگر خواستید Data DVD چون روش کار در نوع Data تفاوتی با هم ندارد.

به دیسک هایی که محتوای آنها در ساختار معمولی نظیر هارد دیسک است و نه صوتی و تصویری در فرمت مخصوص مثل Audio CD و Video CD ، Data CD گفته می شود.

پس از اینکه بر روی نوع دیسک Data کلیک کردید، پنجره قبلی جای خود را به پنجره جدیدی می دهد با عنوان Disc Content . و در اینجاست که آنچه می خواهید در دیسک وجود داشته باشد را تعیین می کنید. یعنی چه فایل ها و شاخه هایی (Folders) .

در اینجا فرض را بر این می گذاریم که شما با مفاهیم فایل ها و فولدرها آشنا و به آن مسلط هستید و به توضیح کوتاهی اکتفا می شود.

پنجره اضافه کردن فایل ها و فولدر ها جهت رایت با توضیحات

در ابتدای باز شدن این پنجره هیچ محتوایی (Content) در آن نیست.

 پنجره اضافه کردن محتوی در حالت خالی

پیشنهاد

اگر آنچه که می خواهید بر روی دیسک رایت کنید بصورت پراکنده بر روی هارد دیسک و سایر ادوات کامپیوتر قراردارد، می توانید همه آنها را موقتا در یک جا در هارددیسک کپی کنید و آنگاه آنها را Add نمایید، و پس از اتمام کار از هارد حذف نمایید.

مرحله بعدی: Burn

با فشردن دکمه Next در پایین سمت چپ، به مرحله بعدی که نوشتن دیسک می باشد منتقل می شوید. از آنجایی که عمل نوشتن (Write) بر روی دیسک های نوری توسط پرتو لیزر صورت می گیرد، به این مرحله Burn به معنای سوزاندن گفته می شود.

پنجره مرحله دوم و نهایی نوشتن دیسک با توضیح بر روی تصویر

در قسمت اصلی صفحه، اولین گزینه Current Recoreder است که در مرحله قبل نیز - در پانل سمت چپ - وجود داشت و در اینجا هم می توان دستگاه Recorder دلخواه را انتخاب کرد.

در زیر آن محل تایپ عنوان دیسک است، که در مرحله قبل گفته شده.

پایین تر تعداد کپی هایی که بخواهید از این دیسک تهیه کنید و بعد Verify data on disc after burning یعنی پس از رایت، محتوای دیسک و آنچه از روی آن رایت شده (Source) را با هم مقایسه می کند که یکی باشند چون هرچند به ندرت اما امکان دارد داده ای با خطا رایت شود که می تواند به علت نقص خود دیسک یا چیز دیگری باشد.

گزینه آخر Multisession است که اجازه می دهد بتوان دفعات دیگر نیز تا زمانی که دیسک فضای کافی خالی داشته باشد روی آن نوشت.

گزینه های پانل سمت چپ در پنجره Burn

در این مرحله نیز پانل سمت چپ شامل گزینه هایی می باشد:

Save the active project Automatically shut down the PC when done Write Simulation Determine maximum speed Write Method Writing speed

Multisession

این امکان وجود دارد تا زمانی که دیسک فضای خالی کافی داشته باشد، در دفعات جداگانه داده ها را به آن اضافه و رایت کنید. توجه داشته باشید که این موضوع چیزی متفاوت از پاک کردن (Erase) دیسک های Rewriteable است که به شما امکان می دهند آنرا به عنوان یک دیسک نو بکار ببرید.

نمونه ای از اطلاعات Disc info متعلق به دیسکی که بصورت Multisession رایت شده

در Multi-Session اصطلاحا گفته می شود که انتهای CD باز گذاشته می شود و Finalize (نهایی) نمی شود. وقتی دیسکی را کپی می کنیم بطور خودکار Finalize می شود و نمی توان انتهای آنرا باز گذاشت.

اگر با Backup و شیوه های آن آشنایی داشته باشید آنگاه به راحتی متوجه Update شدن داده ها در هنگام نوشته شدن Session های دوم به بعد خواهید شد. البته در Nero Express داده های حذف شده در محل منبع (هارد دیسک) در دیسک حذف نخواهند شد اما اگر فایلی تغییر کرده باشد یا اضافه شده باشد در دیسک نیز اعمال خواهد شد.

نمونه ای از گزارش به روزرسانی داده ها در زمان شروع  Session های دوم  و به بعد

به عبارت ساده، وقتی شما برای بار دوم (یا دفعات بعدی) می خواهید بر روی یک دیسک Multisession رایت کنید، نرم افزار Nero Express سعی می کند آن شاخه ها و فایل هایی که در دفعه (Session) قبل استفاده شده اند بیابد و با محتوای دیسک مقایسه کند و اگر چیزی تغییر یا اضافه شده، آنها را بر روی دیسک نیز اعمال کند. در پوسته Nero Burning ROM می توان این فرایند را لغو کرد.

در پوسته Nero Burning ROM گزینه های کاملی برای به روزرسانی داده ها وجود دارد. مثلا شما می توانید با علامت نزدن (uncheck) گزینه Refresh compilation when importing session کلا اجرای قواعد به روز رسانی را از کار بیندازید، و آنگاه فقط آنچه اضافه می کنید به دیسک اضافه می شود.

گزینه های قابل انتخاب Multisession و بروز رسانی در پوسته Nero Burning ROM

پس از اینکه فرابند به روز رسانی خودکار انجام شود یا کلا خاموش شده باشد، آنگاه طبق رویه معمول شما خواهید توانست به اضافه کردن فایل ها و فولدر های مورد نظر به دیسک اقدام نمایید.

البته بهتر است این دو استفاده با هم ترکیب نشوند یعنی دو شیوه به روزرسانی خودکار (Refresh Compilation) وحذف و اضافه کردن دستی. نه به این خاطر که در فرایند رایت مشکلی پیش می آید بلکه به این خاطر که خودتان بدانید چه کار دارید می کنید و نتیجه مغشوش نباشد.

همچنین از آنجایی که از قبل (از Session های قبل) داده هایی بر روی دیسک وجود دارد، می توانید آنها را حذف یا تغییر نام دهید.

نکته بسیار مهم

اما نکته بسیار مهم این است که باید بدانید در شیوه Multisession هیچ داده ای واقعا از روی دیسک حذف نمی شود و فقط لیست جدیدی از فایل ها (Table of Content (TOC)) ایجاد می شود و در مجموع اینطور وانمود می شود که داده ها حذف یا تغییرنام شده اند، و با استفاده از نرم افزارهای رایجی مثل UltraISO یا برنامه های مشابه می توان به Session های قبلی دسترسی پیدا کرد. و باز توجه کنید که این را با دیسک های Rewriteable اشتباه نگیرید. البته پاک کردن دیسک های Rewriteable هم به دو شیوه انجام می شود: Full Erase که در آن TOC و کل داده ها پاک می شوند و Quick Erase که فقط TOC پاک می شود شبیه Quick Format هارد دیسک.

پس اگر بدین شیوه چیزی را از CD یا DVD حذف کردید خواهید توانست دوباره به آن دسترسی پیدا کنید.

روشن است که می توان دیسک های نوع Rewiteable را برای استفاده بصورت Multisession بکار برد. اما دیسک های معمولی را نمی توان Erase کرد! در دیسک های Rewiteable حتی می توان اگر دیسکی Finalize هم شده باشد آنرا باز نمود.

 

استخراج شیارهای صوتی Audio CD

پنجره استخراج شیار های صوتی Audio CD tracks

Audio CD نوعی از دیسک هاست که محتوای آن شیار های صوتی دیجیتالی فشرده نشده می باشد و از این رو فقط چیزی حدود 80 دقیقه صدا می توان بدین شیوه ذخیره کرد که البته کیفیت بالایی دارد.

می توان این شیارهای صوتی را استخراج و به فرمت های دیگر تبدیل و در کامپیوتر یا سایر ادوات پخش موسیقی ذخیره نمود. اصطلاحا به این کار Rip می گویند. و نرم افزارهای مختلفی بدین منظور وجود دارند مثلا Windows Media Player هم قادر است شیارهای صوتی را استخراج کرده و به فرمت WMA یا MP3 تبدیل نماید.

در Nero هم این امکان گنجانده شده. با انتخاب گزینه Copy Audio CD Tracks ، پنجره استخراج باز می شود و هر شیاری (Track) که دیسک داشته باید اعم از صوتی یا غیر صوتی لیست می شود.

اگر شیار ها غیر صوتی باشند، می توان آنها را بصورت Image با فرمت .NRG ذخیره کرد که در این مقطع کاری به آن نداریم. و اگر شیار ها صوتی باشند، هم می توان آنها را پخش کرد و هم با فرمت های مختلف ازجمله WAV, MP3, WMA, OGG, AC3, ... ذخیره نمود.

مقایسه سرعت نوشتن و ظرفیت بین CD و DVD

مقایسه سرعت نوشتن و ظرفیت بین CD و DVD

در معیار های CD هر "سرعت" برابر 150 KB/s (کیلوبایت در ثانیه) می باشد چه موقع خواندن از روی CD و چه موقع نوشتن.

اما در معیار DVD هر "سرعت" برابر 1385 KB/s می باشد.

و بنابر این هر سرعت DVD چیزی بیش از 9 برابر هر سرعت CD است.

در شکل، لیست سرعت های قابل انتخاب جهت نوشتن (Write) برای CD و DVD در نوع دستگاه DVD Writer ی که در سیستم من نصب است را نشان داده ام. و در دستگاه های دیگر متفاوت خواهد بود.

و در پایین شکل، حد نهایی ظرفیت CD 700 مگابایتی و DVD یک لایه نشان داده شده است.

لطفا نظرات، پیشنهادات و یا سوالات خود را ایمیل نمایید. email hooman.org at gmail


به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2009 www.hooman.org
Created: 2010-02-16
Last Modified: 2010-02-21