Hooman . ORG

www.hooman.org

رایت سی دی یا دی وی دی با برنامه Nero Express

Burning / Writing CD and DVD
رایت سی دی یا دی وی دی با برنامه Nero Express
عنوان مطالب:

معروف ترین نرم افزار رایت سی دی و دی وی دی Nero است که البته امروزه به یک بسته نرم افزاری بزرگ و مفصل چند رسانه ای تبدیل شده.

دو واحد رایت سی دی در این بسته Nero Burning Rom و Nero Express نام دارند. در واقع آنها دو پوسته برای یک چیز هستند و تفاوتشان در این است که Nero Burning Rom گزینه های بیشتری در اختیار می گذارد و از آن طرف Nero Express آسان تر و سریع تر (Express) است.

اجرای Nero Express

برای اجرا از طریق منو Start به سراغ نرم افزار باید رفت یا از طریق میانبر بر روی دسکتاپ.

اجرای Nero Express از طریق منوی Start

انتخاب نوع دیسک جهت رایت

با اجرای Nero Express پنجره آن باز می شود که به دو قسمت شده اما با زدن دکمه عمودی در وجه چپ پنجره که روی آن فلش قرار دارد می توان پانل دیگری را در سمت چپ باز و بسته کرد. حال پنجره سه بخش دارد.

بخش وسطی نوع کلی دیسکی است که می خواهیم رایت کنیم و قسمت سمت راست نوع دقیق دیسک است.

پنجره اول و انتخاب نوع دیسک جهت رایت

چهار دسته کلی Data, Music, Video, Copy هستند.

انواع دیسک های قابل ساخت : Data, Music, Video, Copy

برای مثال اگر از قسمت نوع کلی، آخرین گزینه (Image, Project, Copy) را انتخاب کنیم، در سمت راست سه گزینه نمایش داده می شود.

انواع گزینه ها در جهت کپی یا رایت پروژه از قبل ذخیره شده و یا Disc Image

اولی برای تهیه کپی از یک دیسک CD. دومی کپی از دیسک DVD و سومی تهیه دیسک از روی CD/DVD Image یا پروژه ای است که قبلا ذخیره کرده ایم.

Image در این مبحث فایل نظیر یک دیسک است که مفصل در صفحه آشنايي و معرفي نرم افزار هاي Virtual CD and DVD و فايل هاي Image شرح داده ام.

و Project فایل ساختار یک دیسک سی دی یا دی وی دی است یعنی آنچه برای رایت روی یک دیسک انتخاب کرده اید را در فایلی ذخیره می کنید تا اگر مجددا خواستید نظیر آن دیسک را رایت کنید از آن استفاده نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که فایل پروژه فقط شامل آدرس و نام فایل ها است و نه خود آنها. با توجه به این اگر فایل هایی که در یک پروژه به کار رفته اند را در HardDisk حذف یا جابجا کنید، Nero به خودی خود نمی تواند آنها را پیدا کند. البته پنجره Add دارای امکان جستجوی پیشرفته ای می باشد که می توان از آن بهره جست.

گزینه های پانل سمت چپ در پنجره انتخاب نوع دیسک

پانل سمت چپ شامل گزینه های اضافی و اختیاری می باشد.

گزینه های انتخابی در پانل سمت چپ مرحله اول
Use Ner Image Recorder Select the Recorder to burn on Disc Info Erase Disc Copy Audio CD Tracks Options Switch to Nero Burning ROM
 • Switch to Nero Burning ROM نوع پوسته را از حالت Express به Nero Burning ROM تغییر می دهد. البته لازم به توضیح است که بعضی بسته های نرم افزاری Nero فقط Express هستند و شامل Nero Burning ROM نمی باشند.

 • Options پنجره تنظیمات Nero را باز می کند که در این مقطع کاری به آن نداریم.

 • Copy Audio CD Tracks با استفاده از این گزینه می توانیم Track های صوتی یک Audio CD را استخراج و در کامپیوتر ذخیره کنیم. توضیحات بیشتر (در پایین صفحه)

 • Erase Disc وقتی از دیسکی که قابل پاک کردن و رایت مجدد (Rewriteable) است استفاده می کنیم و قبلا روی آن رایت کرده ایم حال قبل از رایت جدید باید محتوای قبلی آن پاک شود که با این گزینه صورت می گیرد.

 • Disc Info اطلاعاتی راجع به نوع دیسک، مقدار فضای پر و خالی آن و Session ها و Track های آن ارائه می کند.

  نمونه ای از اطلاعات نمایش داده شده توسط گزینه Disk Info
 • Select the Recorder to burn در این قسمت دستگاه های رایتر نصب شده در کامپیوتر لیست شده اند و می توانید هرکدام را که لازم می دانید برای رایت انتخاب کنید، البته اگر بیش از یک دستگاه رایتر به سیستم شما متصل باشد.

  Use Nero Image Recorder رایتر نرم افزاری است که Image می سازد. به عبارت ساده انتخاب این گزینه باعث می شود آنچه قرار است روی دیسک رایت شود، به جای رایت بر روی دیسک، در یک فایل ذخیره شود. همه فایل ها و فولدرها یی که انتخاب کرده بودید در این فایل قرار می گیرند (برعکس آنچه در مورد فایل Project گفته شد) و بعدا می توانید آنرا بر روی دیسک رایت کنید. واضح است که هر آنچه بر سر فایل ها روی هارددیسک آمده باشد اثری روی Image نخواهد داشت. برای آگاهی بیشتر صفحه آشنايي و معرفي نرم افزار هاي Virtual CD and DVD و فايل هاي Image را بخوانید.

انتخاب و اضافه کردن محتوی به دیسک جهت رایت

در اینجا مراحل رایت یک Data CD را بررسی می کنیم.

ابتدا از پنجره اول و نوع کلی، گزینه Data و از قسمت سمت راست گزینه Data CD را انتخاب می کنیم. یا اگر خواستید Data DVD چون روش کار در نوع Data تفاوتی با هم ندارد.

به دیسک هایی که محتوای آنها در ساختار معمولی نظیر هارد دیسک است و نه صوتی و تصویری در فرمت مخصوص مثل Audio CD و Video CD ، Data CD گفته می شود.

پس از اینکه بر روی نوع دیسک Data کلیک کردید، پنجره قبلی جای خود را به پنجره جدیدی می دهد با عنوان Disc Content . و در اینجاست که آنچه می خواهید در دیسک وجود داشته باشد را تعیین می کنید. یعنی چه فایل ها و شاخه هایی (Folders) .

در اینجا فرض را بر این می گذاریم که شما با مفاهیم فایل ها و فولدرها آشنا و به آن مسلط هستید و به توضیح کوتاهی اکتفا می شود.

پنجره اضافه کردن فایل ها و فولدر ها جهت رایت با توضیحات

در ابتدای باز شدن این پنجره هیچ محتوایی (Content) در آن نیست.

 پنجره اضافه کردن محتوی در حالت خالی
 • با فشردن دکمه Add دیالوگ انتخاب فایل باز می شود که می توانید با مرور در کامپیوتر هر فایل و فولدر هایی را که مد نظرتان است را انتخاب و اضافه کنید. شما مجبور نیستید که همه آنچه می خواهید را یکباره انتخاب کنید و اصلا شاید امکان پذیر هم نباشد. بعد از هر بار که چیزی را Add کردید مجددا دیلوگ اضافه کردن باز می شود تا اینکه آنرا Cancel نمایید.

  توجه کنید که شما در اینجا فایلی را کپی نمی کنید یا فولدری را واقعا نمی سازید بلکه فقط نام آنها را ذکر می کنید و به عبارت دیگر طرح محتوای یک دیسک را می چینید.

 • زیر دکمه Add دکمه Delete قراردارد که اگر خواستید چیزی را از محتوای رایت حذف کنید از آن استفاده نمایید. این گزینه چیزی را از کامپیوتر حذف نمی کند.

 • می توانید بر روی دیسکی که در حال رایت آن هستید دایرکتوری (فولدر) بسازید و فایل های دلخواه را در آنها جای دهید. برای این کار از دکمه Create Folder استفاده نمایید.

 • در کنار دکمه Create Folder دکمه دیگری است برای باز و بسته کردن نمایش ساختار درختی (Tree View) دیسک در حال رایت.

 • عنوان دیسک را که در مثال اینجا My Disc است می توانید در مرحله بعدی به دلخواه تغییر دهید.

 • اگر در فضای محتوای دیسک و یا بر روی یکی از فایل ها و فولدر هایی که اضافه کرده اید Right-Click نمایید، منویی شامل گزینه های مدیریت فایل ها از جمله کپی، حذف، تغییرنام و غیره ظاهر می شود.

 • و در نهایت اینکه در پایین نوار مدرجی وجود دارد که مقدار ظرفیت دیسک و مقدار اشغال شده (Space Used) آنرا نمایش می دهد.

پیشنهاد

اگر آنچه که می خواهید بر روی دیسک رایت کنید بصورت پراکنده بر روی هارد دیسک و سایر ادوات کامپیوتر قراردارد، می توانید همه آنها را موقتا در یک جا در هارددیسک کپی کنید و آنگاه آنها را Add نمایید، و پس از اتمام کار از هارد حذف نمایید.

مرحله بعدی: Burn

با فشردن دکمه Next در پایین سمت چپ، به مرحله بعدی که نوشتن دیسک می باشد منتقل می شوید. از آنجایی که عمل نوشتن (Write) بر روی دیسک های نوری توسط پرتو لیزر صورت می گیرد، به این مرحله Burn به معنای سوزاندن گفته می شود.

پنجره مرحله دوم و نهایی نوشتن دیسک با توضیح بر روی تصویر

در قسمت اصلی صفحه، اولین گزینه Current Recoreder است که در مرحله قبل نیز - در پانل سمت چپ - وجود داشت و در اینجا هم می توان دستگاه Recorder دلخواه را انتخاب کرد.

در زیر آن محل تایپ عنوان دیسک است، که در مرحله قبل گفته شده.

پایین تر تعداد کپی هایی که بخواهید از این دیسک تهیه کنید و بعد Verify data on disc after burning یعنی پس از رایت، محتوای دیسک و آنچه از روی آن رایت شده (Source) را با هم مقایسه می کند که یکی باشند چون هرچند به ندرت اما امکان دارد داده ای با خطا رایت شود که می تواند به علت نقص خود دیسک یا چیز دیگری باشد.

گزینه آخر Multisession است که اجازه می دهد بتوان دفعات دیگر نیز تا زمانی که دیسک فضای کافی خالی داشته باشد روی آن نوشت.

گزینه های پانل سمت چپ در پنجره Burn

در این مرحله نیز پانل سمت چپ شامل گزینه هایی می باشد:

Save the active project Automatically shut down the PC when done Write Simulation Determine maximum speed Write Method Writing speed
 • Save the active project فایلی را ذخیره می کند که شامل نام و آدرس فایل ها و شاخه هایی ست که برای رایت انتخاب کرده اید، و در آینده خواهید توانست آنرا باز کرده از آن مجددا استفاده نمایید.

 • Writing speed انتخاب می کنید که عمل رایت با چه سرعتی انجام شود چون همانطور که بر روی دیسک ها نوشته شده، آنها دارای محدودیتی برای سرعت نوشتن داده ها بر رویشان هستند.

 • Write method متد Track-at-once برای رایت دیسک های Multisession مناسب است. در این حالت خودتان می توانید انتخاب کنید که آیا دیسک Finalize شود یا نه.

  Disc-at-once برای رایت دیسک های Audio CD با کیفیت بالا مناسب است که می توان اطلاعات آهنگ ها (CD TEXT) را نیز در دیسک نوشت. البته دیسک های دیگر (Data) را نیز می توان با این متد رایت کرد. در این حالت دیسک به طور خودکار Finalize می شود.

  Nero متد های دیگری را نیز پشتیبانی می کند منوط به اینکه دستگاه رایتر نیز آن متد ها را داشته باشد.

 • Determine maximum speed قبل از اینکه عمل نوشتن آغاز شود. بررسی می شود که داده هایی که از هارد دیسک ( ویا ادوات دیگر) انتخاب کرده اید حداکثر با چه سرعتی قابل خواندن هستند، و آیا با سرعت نوشتن هماهنگی دارد یا نه که اگر نباشد سرعت پایین تر به کار می رود. اما اگر سرعت بالاتر امکانپذیر باشد برنامه در سرعت انتخاب شده کاربر دست نمی برد.

 • Simulation رایت با لیزر خاموش. برای حصول اطمینان بیشتر از اینکه عمل رایت با موفقیت انجام می شود، نرم افزار و دستگاه رایتر همانند زمان رایت واقعی، شروع به خواندن و انتقال داده ها به دیسک می کنند تنها با این تفاوت که پرتو لیزر که به دیسک تابیده می شود و داده ها را بر روی آن می نویسد خاموش بوده و تابیده نمی شود و در نتیجه اگر دیسک را خارج کنید با زمانی که آنرا در دستگاه گذاشته اید هیچ و هیچ تفاوتی نکرده!

  مثلا ممکن است شما سرعت 40x را انتخاب کنید و گزینه ارزیابی بالاترین سرعت (Determine maximum speed) را انتخاب نکرده باشید و داده ها با سرعتی زیر 40x خوانده شوند.

  یا اینکه نام فایل ها با کدی نوشته شده باشند که قابل ثبت در فرمت دیسک نباشد. یا اصلا فایل ها قابل خواندن نباشند و ...

  این گزینه فقط برای دیسک های CD می باشد.

 • Write چهار گزینه که بصورت Check Box آمده و در حال توضیح آنها هستیم، هیچ کدام به دیگری وابستگی ندارند، اما اگر هر کدام انتخاب شده باشند، تقدم اجرای آن به ترتیب واقع شدن آنها است. گزینه Write به معنای انجام عمل واقعی رایت می باشد، حال چه ارزیابی یا شبیه سازی روشن باشند یا نباشند. شما می توانید مثلا فقط گزینه های اول و دوم را انتخاب کنید بدون اینکه سومی را تیک بزنید.

 • Automatically shut down the PC when done یعنی در پایان کار کامپیوتر بطور خودکار خاموش شود. از آنجایی که عمل رایت می تواند وقت گیر باشد، ممکن است بخواهید آنرا به عنوان آخرین کار به کامپیوتر بسپارید و آنرا ترک کنید و امیدوار باشید که همه چیز با موفقیت انجام شده و کامپیوتر خاموش شود.

Multisession

این امکان وجود دارد تا زمانی که دیسک فضای خالی کافی داشته باشد، در دفعات جداگانه داده ها را به آن اضافه و رایت کنید. توجه داشته باشید که این موضوع چیزی متفاوت از پاک کردن (Erase) دیسک های Rewriteable است که به شما امکان می دهند آنرا به عنوان یک دیسک نو بکار ببرید.

نمونه ای از اطلاعات Disc info متعلق به دیسکی که بصورت Multisession رایت شده

در Multi-Session اصطلاحا گفته می شود که انتهای CD باز گذاشته می شود و Finalize (نهایی) نمی شود. وقتی دیسکی را کپی می کنیم بطور خودکار Finalize می شود و نمی توان انتهای آنرا باز گذاشت.

اگر با Backup و شیوه های آن آشنایی داشته باشید آنگاه به راحتی متوجه Update شدن داده ها در هنگام نوشته شدن Session های دوم به بعد خواهید شد. البته در Nero Express داده های حذف شده در محل منبع (هارد دیسک) در دیسک حذف نخواهند شد اما اگر فایلی تغییر کرده باشد یا اضافه شده باشد در دیسک نیز اعمال خواهد شد.

نمونه ای از گزارش به روزرسانی داده ها در زمان شروع Session های دوم و به بعد

به عبارت ساده، وقتی شما برای بار دوم (یا دفعات بعدی) می خواهید بر روی یک دیسک Multisession رایت کنید، نرم افزار Nero Express سعی می کند آن شاخه ها و فایل هایی که در دفعه (Session) قبل استفاده شده اند بیابد و با محتوای دیسک مقایسه کند و اگر چیزی تغییر یا اضافه شده، آنها را بر روی دیسک نیز اعمال کند. در پوسته Nero Burning ROM می توان این فرایند را لغو کرد.

در پوسته Nero Burning ROM گزینه های کاملی برای به روزرسانی داده ها وجود دارد. مثلا شما می توانید با علامت نزدن (uncheck) گزینه Refresh compilation when importing session کلا اجرای قواعد به روز رسانی را از کار بیندازید، و آنگاه فقط آنچه اضافه می کنید به دیسک اضافه می شود.

گزینه های قابل انتخاب Multisession و بروز رسانی در پوسته Nero Burning ROM

پس از اینکه فرابند به روز رسانی خودکار انجام شود یا کلا خاموش شده باشد، آنگاه طبق رویه معمول شما خواهید توانست به اضافه کردن فایل ها و فولدر های مورد نظر به دیسک اقدام نمایید.

البته بهتر است این دو استفاده با هم ترکیب نشوند یعنی دو شیوه به روزرسانی خودکار (Refresh Compilation) وحذف و اضافه کردن دستی. نه به این خاطر که در فرایند رایت مشکلی پیش می آید بلکه به این خاطر که خودتان بدانید چه کار دارید می کنید و نتیجه مغشوش نباشد.

همچنین از آنجایی که از قبل (از Session های قبل) داده هایی بر روی دیسک وجود دارد، می توانید آنها را حذف یا تغییر نام دهید.

نکته بسیار مهم

اما نکته بسیار مهم این است که باید بدانید در شیوه Multisession هیچ داده ای واقعا از روی دیسک حذف نمی شود و فقط لیست جدیدی از فایل ها (Table of Content (TOC)) ایجاد می شود و در مجموع اینطور وانمود می شود که داده ها حذف یا تغییرنام شده اند، و با استفاده از نرم افزارهای رایجی مثل UltraISO یا برنامه های مشابه می توان به Session های قبلی دسترسی پیدا کرد. و باز توجه کنید که این را با دیسک های Rewriteable اشتباه نگیرید. البته پاک کردن دیسک های Rewriteable هم به دو شیوه انجام می شود: Full Erase که در آن TOC و کل داده ها پاک می شوند و Quick Erase که فقط TOC پاک می شود شبیه Quick Format هارد دیسک.

پس اگر بدین شیوه چیزی را از CD یا DVD حذف کردید خواهید توانست دوباره به آن دسترسی پیدا کنید.

روشن است که می توان دیسک های نوع Rewiteable را برای استفاده بصورت Multisession بکار برد. اما دیسک های معمولی را نمی توان Erase کرد! در دیسک های Rewiteable حتی می توان اگر دیسکی Finalize هم شده باشد آنرا باز نمود.

 

استخراج شیارهای صوتی Audio CD

پنجره استخراج شیار های صوتی Audio CD tracks

Audio CD نوعی از دیسک هاست که محتوای آن شیار های صوتی دیجیتالی فشرده نشده می باشد و از این رو فقط چیزی حدود 80 دقیقه صدا می توان بدین شیوه ذخیره کرد که البته کیفیت بالایی دارد.

می توان این شیارهای صوتی را استخراج و به فرمت های دیگر تبدیل و در کامپیوتر یا سایر ادوات پخش موسیقی ذخیره نمود. اصطلاحا به این کار Rip می گویند. و نرم افزارهای مختلفی بدین منظور وجود دارند مثلا Windows Media Player هم قادر است شیارهای صوتی را استخراج کرده و به فرمت WMA یا MP3 تبدیل نماید.

در Nero هم این امکان گنجانده شده. با انتخاب گزینه Copy Audio CD Tracks ، پنجره استخراج باز می شود و هر شیاری (Track) که دیسک داشته باید اعم از صوتی یا غیر صوتی لیست می شود.

اگر شیار ها غیر صوتی باشند، می توان آنها را بصورت Image با فرمت .NRG ذخیره کرد که در این مقطع کاری به آن نداریم. و اگر شیار ها صوتی باشند، هم می توان آنها را پخش کرد و هم با فرمت های مختلف ازجمله WAV, MP3, WMA, OGG, AC3, ... ذخیره نمود.

مقایسه سرعت نوشتن و ظرفیت بین CD و DVD

مقایسه سرعت نوشتن و ظرفیت بین CD و DVD

در معیار های CD هر "سرعت" برابر 150 KB/s (کیلوبایت در ثانیه) می باشد چه موقع خواندن از روی CD و چه موقع نوشتن.

اما در معیار DVD هر "سرعت" برابر 1385 KB/s می باشد.

و بنابر این هر سرعت DVD چیزی بیش از 9 برابر هر سرعت CD است.

در شکل، لیست سرعت های قابل انتخاب جهت نوشتن (Write) برای CD و DVD در نوع دستگاه DVD Writer ی که در سیستم من نصب است را نشان داده ام. و در دستگاه های دیگر متفاوت خواهد بود.

و در پایین شکل، حد نهایی ظرفیت CD 700 مگابایتی و DVD یک لایه نشان داده شده است.

 

Created: 2010-02-16
Last Modified: 2016-01-16

به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2015 www.hooman.org