Hooman . ORG

www.hooman.org

لپ تاپ Lenovo E540-E
و نصب Windows XP برروی آن


ويندوز اكس پی بر روی لپ تاپ لنوو e540e نصب شده است
شرح عكس: نصب ويندوز XP بر روی لپ تاپ Lenovo E540-E

 

در اين صفحه به هيچ وجه قصد تبليغ هيچ محصول و فروشنده و سايتی نيست

 

چگونه ويندوز XP را بر روی لپ تاپ لنوو (Lenovo ThinkPad E540-B) نصب كنيم

چگونه بطور مستقل از سيستم عامل كامپيوتر، پارتيشن بندی كنيم

چگونه فلش مموری USB قابل بوت شدن بسازيم

چگونه سی دی نصب ويندوز (XP) را بر روی USB كپی و آنرا قابل نصب كنيم

چگونه در مرحله نصب ويندوز اكس پی، ACPI را غير فعال كنيم: F7 بجای F6

چگونه وارد SETUP ‌و منوی بوت لپ تاپ Lenovo E540 شويم: F12


انتخاب و خريد لپ تاپ Lenovo E540B

در اواسط ارديبهشت 1394، يكی از بستگان خواست كه يك لپ تاپ مناسب از بابت CPU و قيمت برايش انتخاب كنم تا بخرد. از او خواستم تا قيمت مورد نظر و بودجه اش را دقيقا بگويد تا تكليفم را بدانم كه او رقم دو ميليون تومان و نه حتی 50 تومان بالاتر را تعيين كرد.

با مراجعه به گوگل و سايت هايی نظير ديجی كالا در محدوده قيمت يك و  هشتصد تا دو ميليون را جستجو و يك مدل لپ تاپ لنوو تينك پد E540-B با پردازنده Core i5 4300M و رم 6GB و هارد يك ترابايت نظرم را جلب كرد كه قيمت مورد نظر را نيز داشت. و البته برای مقايسه چند مدل ديگر Lenovo و Acer و Asus را در اين محدوده قيمت مشخص كردم كه پردازنده آنها حداكثر Core i5 4200U بودند.


شرح عكس: Lenovo E540-E

بعد از اينكه نتيجه را اعلام كردم او نيز با E540-B موافق شد. مخصوصا كه اين مدل لپ تاپ را به عنوان صنعتی می شناسند و او نيز از لپ تاپ كار حرفه ای می كشد. البته در مقايسه با شكل آنچه لپ تاپ های صنعتی دارند اين لپ تاپ خيلی ظريف است اما در مقابل ساير لپ تاپ های خيلی ظريف شايد صنعتی باشد.

برای خريد ابتدا به چند بازار كامپيوتر در محل سكونتمان؛ بندرعباس رفتيم اما هيچ كدام از سری ThinkPad نداشتند و مدلهای ديگر بود. پيشنهاد دادم از طريق همين فروشگاه های اينترنتی خريد كند اما او گفت كه يكی از دوستانش كه دستی در كار دارد گفته كه از سايت (...) نخرد. و هيچ وقت هم روشن نشد كه چرا!

ابتدا قرار شد يكی از دوستانش كه به اصفهان رفته برايش بخرد و بياورد اما در آنجا هم موجود نبوده و گفتند اگر می خواهد از تهران سفارش دهيم.

بعد دوست ديگرش، فروشنده ای را معرفی كرد كه طی تماس با او معلوم شد كه Lenovo ThinkPad E540 را دارد. اين مراحل چندين روز در جريان بود. قيمت نيز دو ميليون و پنجاه هزار تومان اعلام شد. با توجه به اينكه خريد از تهران كرايه حمل هم تعلق می گيرد قيمت خوبی بود. در نهايت خريدار با مراجعه به فروشنده لپ تاپ و كيف و ماوس خريداری نمود.


شرح عكس:  لپ تاپ Lenovo ThinkPad E540-E

اما وقتی لپ تاپ را برای نصب نرم افزار هايش به من سپرد متوجه شدم رم آن 4GB و هارد آن 500 گيگ است. با اينكه من همواره بر مشخصات فنی تاكيد داشتم. مدلی كه به او داده شده بود E540-E است. بعد از اين توانستم هفت مدل E540  را شناسايی كنم. او به فروشنده مراجعه كرد و قرار شد E540-B را برايش از تهران تهيه كند كه صد هزار تومان گرانتر خواهد شد! و بعد هم كلا منصرف شد و همين را نگهداشت.

در جدول زير مشخصات انواع مدل های E540 را كه از سايتهای مختلف گرداوری كرده ام آورده شده.

Price Site VGA-RAM Graphic HDD RAM Frq CPU CPU Model
1.990.000   2 740M 1000 6 2.5 4300M i5 E540-A
1.969.000
2.060.000
  2 740M 1000 6 2.6 4300M i5 E540-B
1.569.000   2 740M 500 4 2.4 4000M i3 E540-C
?   2 820M 1000 4 2.5 4710MQ i7 E540-D
1.889.000
1.850.000
1.785.000
  2 740M 500 4 2.6 4300M i5 E540-E
2.460.000   2 740M 1000 8 2.2 4702MQ i7 E540-F
1.449.000   2 820M 500 4 2.4 4000M i3 E540-G

توجه داشته باشد كه اين اطلاعات ممكن است نادرست باشند. ضمنا قيمت ها مربوط به مقطع زمانی ارديبهشت 1394 می باشد.

يكی از فاكتورهای تاثيرگزار بر قيمت، شركت گارانتی كننده كالا می باشد.

تا اينجا بحث خريد به پايان رسيد، اما پس از اين داستان نصب نرم افزارهای كاربر شروع می شود كه خاص بوده و بعضی از آنها را به سختی پيدا كرده بود و فقط تحت Windows XP اجرا می شدند چون Windows 8 بر روی لپ تاپ نصب بود و تحت آن اجرا نمی شدند و با روش Compatibility ويندوز هم كاری از پيش نرفت.

VMWare Player

در ابتدا پيشنهاد دادم كه از اين نرم افزار استفاده كند. و آنرا برايش نصب كردم و نرم افزار خاص در آن اجرا شد اما كند بود. و از اين گذشته از فرايند كار راضی نبود و آنرا حذف كرديم.

 

نكته مهم!

نكته ی قابل توجهی كه چند روز پس از اين عمليات و نوشتن اين صفحه فهميدم اينكه ويندوز اكس پی كه آنرا بر روی لپ تاپ نصب كردم عليرغم اينكه بر روی جلد آن نوشته شده است SATA Driver اما ظاهرا مشكل دارد. چون وقتی خواستم آنرا بر روی كامپيوتر دسكتاپ با هارد ساتا كه قبلا با سی دی ويندوز ديگری روی آن ويندوز XP نصب كرده بودم، مجددا نصب كنم همين داستان صفحه آبی تكرار شد كه از خير آن گذشتم.

و چون قبل از اين، بر روی لپ تاپ لنوو ويندوز سون (Windows 7) نصب كرده بودم، ديگر حوصله نداشتم ويندوز اكس پی قبلی (بدون مشكل با ساتا) را روی آن امتحان كنم.

 

مشكل سی دی درايو اين لپ تاپ

از ابتدا به نظرم رسيد كه سی دی درايو اين لپ تاپ خوب كار نمی كند، اما در زمان نصب ويندوز سون مطمئن شدم كه درايو سی دی آن يك چيزيش هست! چون خيلی كند است و كار نصب بوسيله دی وی دی نصب ويندوز سون به آخر نرسيد و مجبور شدم همان روش فلش مموری برای نصب ويندوز 7 را اجرا كنم كه بسيار عالی بود و بر خلاف نصب ويندوز كه به آخر نرسيد و با سی دی ادامه يافت، اما اين بار بطور كامل از روی فلش مموری Bootable‌نصب ويندوز 7 نصب شد.

حال نمی دانم كه اشكال از اين يك لپ تاپ است يا به مدل آن برمی گردد؟

 

نصب Windows XP‌ - از روی CD

با خوشبينی! سی دی ويندوز سرويس پك 3 را در لپ تاپ قرار دادم و آنرا راه اندازی مجدد كردم. نصب ويندوز شروع شد. از مرحله نصب درايور برای SATA با كليد F6 بدون هيچ گونه اقدامی از سوی من گذشت اما كمی بعد Blue Screen of Death همان صفحه معروف به آبی مرگ ويندوز نمايان شد. خاطرم نيست كه دقيقا چه بود و عكس هم نگرفتم! اما يك تصوير مشابه در سايت lenovo بود كه درج كردم. با كليد پاور لپ تاپ را خاموش روشن كردم. گاهی هم مجبور می شدم باطری آنرا بيرون بياورم.

دو بار كه تكرار شد به جستجوی وب سايت ها با گوگل پرداختم و چيزهايی  دستگيرم شد.


شرح عكس: تصوير مشابهی از خطای بوجود آمده (از سايت Lenovo)

 

SATA AHCI

وقتی در Setup BIOS تنظيم SATA برروی AHCI است، ويندوز XP قادر به خواندن هارد ديسك نبود. و نمی توانستم با بوت از روی سی دی ويندوز اقدام به نصب ويندوز كنم. از سوی ديگر وقتی در Setup BIOS تنظيم SATA ‌را به Compatibility تنظيم می كردم، سی دی درايو ديگر وجود نداشت! و همين برای مدتی باعث سردرگمی ام شده بود. در هر حال برای نصب ويندوز XP بايد SATA در حالت Compatibility (يا آنطور كه در سايت ها نوشته شده بود بر روی IDE) تنظيم باشد. كليد قطع استارت لپ تاپ و ورود به منوی بوت يا SETUP BIOS كليد F12.

 


شرح عكس: تنظيم SATA به حالت سازگاری (IDE)

 

تبديل فلاش مموری به سی دی نصب ويندوز قابل بوت

در فروم ها و وب سايت ها خواندم كه بايد ويندوز را بر روی فلش مموری ريخت. برای اين كار با استفاده از UltraISO كه بر روی كامپيوتر داشتم سی دی ويندوز را تبديل به فايل ISO‌ كردم. حال نياز به برنامه ای داشتم كه آنرا برروی  فلش مموری بريزد و Bootable كند. جستجو و نتيجه YUMI (Your Universal Multiboot Installe) بود. كه از سايت p30download.com دانلود كردم. برنامه 1 مگابايتی. دقت كنيد كه فلش مموری فرمت می شود.

نصب Windows XP ‌از روی فلش مموری

حال مسئله بعدی وادار كردن لپ تاپ به بوت شدن از روی فلش بود. كه با جستجو فهميدم هنگام استارت لپ تاپ - وقتی آرم ThinkPad نوشته می شود بايد كليد F12 را زد كه منوی انتخاب منوی بوت و ورود به Setup به نمايش در می آيد.

از قبل هم كه در باياس، SATA را بر روی Compatibility يا IDE قرار داده بودم. سرعت نصب ويندوز از روی فلش بسيار بالاتر از سی دی بود. نصب ويندوز بيشتر از قبل پيش رفت تا جايی كه Restart شد اما به محض نمايش لوگوی ويندوز باز هم Blue Screen of Death كه مربوط به ACPI می شد و توضيحاتی هم داده بود. در سايت ميكروسافت هم توضيح داده شده كه چه بايد كرد: "Stop 0x000000A5" Error When You Are Installing Windows XP

راه حل اين است كه در ابتدای نصب ويندوز جايی كه در صورت نياز با كليد F6 اقدام به نصب درايور برای هارد SATA می شود. بجای آن بايد كليد F7 فشرده شود. و اين فشردن هيچگونه بازخورد و نشانه ای ندارد. فقط با اين كار ACPI ‌از كار می افتد (Disable) می شود.

چندين بار كه ويندوز را نصب  می كردم متوجه شدم گاهی كليد های Function كار نمی كنند و برای همين كليد Fn را كه در پايين سمت چپ كيبردهای جديد قرارداد را هم همزمان نگه می داشتم. يعنی چند تا در هم F7 ‌حواله می كردم!

 


شرح عكس: برچسب Intel Inside CORE i5

 

نصب ويندوز از روی فلش مموری به آخر نرسيد

بعد از شروع مجدد نصب، و فشردن كليد اف هفت بجای اف شش، نصب با سرعت پيش رفت و وارد حالت گرافيكی شد اما باز به دليل پيدا نكردن فايل ها بدليل مشكل آدرس دهی متوقف شد. فلاش را بيرون آوردم و سی دی نصب را قرار دادم و Restart ‌كردم خوشبختانه نصب از روی CD دنبال شد و به پايان رسيد!

ويندوز بی استفاده!

اما پس از تكميل نصب متوجه شدم كه هيچ درايور ادواتی برای Windowx XP در اختيار نيست. در سايت لنوو هم نيست و جای ديگر هم يافت نشد، تاكنون.

در نتيجه - ظاهرا - بايستی به همان روش اول يعنی VMWare Workstation روی بياوريم. (هنوز تكليف اين لپ تاپ و كاربرش با هم مشخص نيست)

بيست و دويوم دوی نود و چار!

 

توضيحات پس و پيش و ابهامات

در تنظيم مطالب اين صفحه نمی دانم برخی كارها را قبل يا بعد كدام كار انجام دادم! حتی در مورد دو نرم افزار Rufus و YUMI هم - اگر چه هنوز تست نكرده ام - اما فكر می كنم Rufus‌ هم بتواند ويندوز را روی فلش بريزد.

از سوی ديگر در پايين، تحت عنوان خلاصی از ويندوز هشت، راجع به حذف پارتيشن های System Reserved و Windows 8 نوشته ام كه اگر از ابتدا ويندوز را از روی فلش نصب می كردم - احتمالا - می توانستم با دستورات خود برنامه نصب، پاتيشن ها را حذف و تغيير دهم.

 

خلاصی از Windows 8 يا برنامه پارتيشن بندی روی فلش Bootable

خود ويندوز كه اجازه نمی دهد پارتيشن او پاك شود پس بايد از بيرون جراحی می شد.

توجه داشته باشيد كه - مخصوصا - در عالم نرم افزار خيلی از كار ها شدنی است. بنابر اين اگر نوشتم "نمی شود" آنرا ملاك قرار ندهيد.

در خانه سی دی های Bootable‌ حاوی برنامه های پارتيشن بندی دارم اما من كه در خانه نبودم. جايی كه بودم فقط يك كامپيوتر روميزی با اينترنت پرسرعت و چند فلاش مموری بود حتی سی دی خام هم نبود. هر جا گير می كردم فورا در گوگل جستجو می كردم.

 


شرح عكس: در ويندوز 8 با فشردن دكمه ای كه جای Start ويندوز های قبلی است كوفتی به شكل بالا باز می شود كه روی اعصابم بود! البته اغلب، آشنا شدن با بيشتر چيزهای نو و جديد در ابتدا سخت است اما بعد بسيار خوشنود می شويم. هرچند اين يكی خيلی سرطان بود!

 

با جستجوی عبارت "پارتيشن بندی بوتيبل" نرم افزارParted Magic 2015.05.04 Final را در سايت Soft98.ir پيدا كردم كه حجم 500 مگابايت داشت و از حوصله من خارج بود. چند آيتم پايين تر، پيوند به برنامه Partition Wizard Bootable CD 7.7 بود  كه دارای حجم 41 مگابايت بود و همان بود كه بدنبالش می گشتم. اين يك فايل ايميج با فرمت ISO‌ بود كه بايد روی سی دی رايت می شد هرچند كه من سی دی خام نداشتم.

حال به نرم افزار ديگری نياز داشتم كه با استفاده از يك Image يك فلش مموری را Bootable كند. پس از جستجو Rufus.2.1.Build.649 را پيدا كردم. اما هنگام كار خطا داد كه فايل vesamenu.c32 كه در فايل ايميج ISO  بود قديمی است (مربوط به سال 2009 بود) و بايد جديد آنرا دانلود كند اما خود برنامه موفق نشد. پس خودم در گوگل جستجو كردم و جالب اينكه در خود سايت rufus.akeo.ie نسخه جديد آنرا پيدا كردم.

البته بايد آنرا جايگزين فايل قديمی كه درون ايميج ISO بود می كردم. برای اين از برنامه UltraISO‌ كه داشتم استفاده كردم.

دقت كنيد كه در حين عمليات فلش مموری فرمت می شود و همه اطلاعات آن پاك می شوند و بايد قبل از اين به جای ديگری كپی گردند. اما بعد از Bootable شدن می توانيد آنها را به فلش مموری بازگردانيد.

حال مسئله بعدی وادار كردن لپ تاپ به بوت شدن از روی فلش بود. كه با جستجو فهميدم هنگام استارت لپ تاپ - وقتی آرم ThinkPad نوشته می شود بايد كليد F12 را زد كه منوی انتخاب منوی بوت و ورود به Setup به نمايش در می آيد.

نرم افزار پارتيشن بندی بسيار عالی و تحت لينوكس بود و بخوبی كار می كرد. اولين پارتيشن به نام System Reserved به حجم 350 مگابايت بود و بعد پارتيشنی كه ويندوز 8 روی آن نصب بود هر دو را حذف و در فضای بوجود آمده يك پارتيشن 100 مگابايتی NTFS ساختم. توجه داشته باشيد كه اين لپ تاپ نو بود و هيچ اطلاعات و داده ای روی آن وجود نداشت. اگر غير از اين باشد ابتدا بايد داده ها، مخصوصا داده های My Documents به پارتيشن ديگری منتقل شود. توجه داشته باشيد كه شما خود و خود مسئول از دست دادن داده ها و اطلاعات خود هستيد.

در اين زمان لپ تاپ كاملا بی استفاده شده است زيرا هيچ سيستم عاملی روی آن نصب نيست.

نصب ويندوز 7

چند روز بعد است! و ويندوز 7 روی لپ تاپ نصب كردم به همراه VMWare Workstaion 10.

كارت گرافيك NVidia ‌كجاست؟

همان موقع هم كه لپ تاپ را با ويندوز 8 از فروشنده تحويل گرفتيم كارت گرافيك NVIDIA روی كار نبود و Intel‌ بود هرچند نامی از انويديا در ليست (؟) بود. اما حالا كه ويندوز 7 نصب كردم اسمی هم از انويديا نيست!

فروشنده حدود 10 گيگ درايور داد كه بوسيله آنها ويندوز 7 را راه اندازی كردم. بين آنها كلی هم درايور NVIDIA بود اما با Setup هيچ كدام موفق نشدم و از طريق Update Driver بود كه كارت گرافيك 740 پيدا و درايور آن نصب شد اما نشانه ای از آن نيست!

 


تصاويری از لپ تاپ Lenovo E540-E

 


شرح عكس: وقتی مانيتور لپ تاپ باز می شود فاصله آن با بدنه قابل توجه است

 


شرح عكس: اين دكمه نرم قرمز رنگ كار ماوس را انجام می دهد، البته فقط برای حركت اشاره گر و نه كليك كردن.
 


شرح عكس: صفحه لمسی لپ تاپ قابل فشردن بوده و كار دكمه ماوس را انجام می دهد

 


Created: 2015-05-12
Last Modified: 2016-01-16

به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2015 www.hooman.org