Hooman . ORG

www.hooman.org

سی دی و دی وی دی درايو مجازی

(Virtual CD/DVD Drive)

سی دی درایو مجازی

(Virtual CD/DVD Drive)

گستره قابلیت های برنامه نویسی در کامپیوتر و فكر و خلاقیت برنامه نویسان، آن را قادر به شبیه سازی دنیای واقعی كرده است. در اینجا ساز و كار و نرم افزار های دیسك درایو مجازی معرفی می شوند.

سی دی درایو مجازی یک نرم افزار و برنامه کامپیوتری است که در صورت تمایل به استفاده از آن مثل هر نرم افزار دیگری باید آنرا بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.

دیسکی که در سی دی درایو مجازی از آن استفاده خواهید کرد نه یک دیسک واقعی(!) بلکه فایلی است که از روی دیسک واقعی تهیه شده است.

به این نوع فایل ها که از روی دیسک های سی دی یا دی وی دی تهیه می شوند اصطلاحا Image می گویند و نظیر به نظیر شیار ها و قطاع های دیسک در فایل کپی می شود.

طرح شماتیك برای نمایش ساخت فایل Image از دیسك

برای اینکه از دیسک های خود فایل Image بسازید باید از نرم افزار دیگری که در پیوند با برنامه سی دی مجازی کار می کند استفاده کنید که شرح این برنامه ها در ادامه آمده است.

توضیح: نرم افزار های امروزی " سی دی مجازی " دیسك های دی وی دی را نیز شامل می شوند و هرجا گفته شده سی دی درایو مجازی، منظور دی وی دی نیز هست.

موارد استفاده و کاربرد سی دی درایو مجازی

چه نیازی به این كار است؟ چرا باید از برنامه سی دی درایو مجازی استفاده كنیم؟ چه موقع مفید واقع می شوند؟

درست است! تا زمانی كه حجم دیسك های سخت 10و 20 گیگابایت بودند این كار شاید بجز موارد خاص مقرون به صرفه نبود، با توجه به اینكه می دانیم حجم سی دی حدود 0.7 گیگابایت است. با داشتن هارد دیسكی با آن حجم، تازه از سی دی برای كم كردن حجم ذخیره شده بر روی هارد دیسك نیز استفاده می كردیم.

اما با افزایش ظرفیت دیسك های سخت كه این روز ها (2009) به 500 گیگابایت و بیشتر نیز می رسند، كاربرد های موجه زیادی برای تهیه Image و استفاده از درایو مجازی وجود دارد.

مثلا می دانیم كه CD ها و DVD ها در مقابل خط و خش و صدمات فیزیكی آسیب پذیرند همچنین مخصوصا آنهایی كه توسط كاربران رایت می شوند در خیلی موارد عمر چندانی نمی كنند و با وجود سالم بودن سطح دیسك همه یا بخشی از اطلاعات آنها غیر قابل خواندن و استفاده می شود. در نتیجه تهیه Image به عنوان نسخه پشتیبان به كار می آید.

مورد دیگر پرهیز از استفاده شدن CD/DVD Drive است. البته سی دی درایوی كه در كامپیوتر خانگی نصب است قیمت چندانی ندارد و هارد دیسك از آن مهمتر است اما سی دی درایو لپ تاپ ظریف و حساس است و خراب شدن آن برای صاحبش اسباب زحمت و خرج خواهد بود. از این رو توصیه این است كه محتوای سی دی یا دی وی دی را در هارد كپی كرده و آنگاه از آنها استفاده كنیم. اما بعضی دیسك ها باید به همان فرمتی كه هستند استفاده شوند وگرنه یا نمی توان از كپی آنها استفاده كرد یا استفاده شان با مشكلاتی همراه است. مثل Video CD ها.

برای مثال اگر فایل های شاخه MPEGAV در یك VCD را در هارد كپی كنیم و پسوند آنها را از .dat به .mpg تغییر دهیم می توانیم در برنامه های پخش ویدئو مثل Windows Media Player تما شا كنیم اما اگر بخواهیم مجددا با آنها سی دی به فرمت VCD رایت كنیم كه بتوان در VCD Player با تلوزیون تماشا كرد باید از برنامه رایت كننده ای (CD/DVD Burning) كه بتواند VCD رایت كند مثل Nero استفاده كنیم كه ممكن است فایل ویدئویی مجدد Encode شده و كیفیت آن كاهش یابد ضمن اینكه زمان صرف این كار خواهد شد. پس با تهیه Image از آنها ضمن استفاده، هر زمانی كه لازم شد می توان Image را بر روی دیسك رایت كرد.

تهیه Image از روی یك Video DVD حدود 10 دقیقه طول می كشد در حالی كه خود فیلم حدود یك ساعت و نیم است و اگر بخواهیم آنرا با درایو دی وی دی تماشا كنیم همین مدت باید درایو بچرخد و كار كند كه باعث فرسایش درایو دی وی دی می شود.

بعضی از كامپیوتر های همراه جدید كه در اندازه های كوچك ساخته می شوند فاقد درایو سی دی و دی وی دی هستند. با برنامه درایو مجازی می توان پس از تهیه Image از دیسك های مورد نظر و كپی كردن آنها بر روی حافظه های فلاش كه این روز ها با ظرفیت های بالا و قیمت مناسب موجود هستند یا با سایر روش ها به كامپیوتر همراه منتقل نمود یا بر روی همان حافظه مورد استفاده قرار داد.

دلیل دیگر سرعت بسیار بالاتر دسترسی به داده ها در درایو های مجازی نسبت به دیسك در درایو واقعی است. همچنین تقلیل چشمگیر خطاهایی اند كه هنگام خواندن از روی دیسك ها رخ می دهند است مخصوصا آنهایی كه فایل های زیاد در شاخه ها دارند.

شاید به برنامه هایی برخورده باشید كه حجم داده هایشان هنگام نصب به هارد منتقل نمی شود و همیشه موقع استفاده باید دیسك آنها در درایو قرار گیرد. تهیه Image و Virtual CD Drive می تواند این مشكل را حل كند.

در شبكه ها كه ممكن است نیاز به استفاده از دیسك های متعدد باشد استفاده از این روش مفید واقع خواهد شد.

با فرمت هایی که دارای قابلیت محافظت با Password هستند، می توان به عنوان یک اقدام امنیتی برای حفاظت از اطلاعات به کار رود. هرچند که باید دانست هیچ رمز و Password ی صد در صد ایمن نیست. باید دید برای چه اقدامی می خواهیم تدبیر امنیتی بیندیشیم: اینکه کامپیوتر ما ربوده شده و در فرصت کافی با ابزار مخصوص اطلاعات کشف شوند یا اینکه کسی برای چند لحظه پشت کامپیوتر ما بنشیند.

نرم افزار های مورد نیاز

1 - نرم افزار جهت تهیه Image از دیسك های CD و DVD
2 - نرم افزار جهت Mount (سوار كردن) Image

فایل Image فایلی است نظیر به نظیر شیارها و سكتورهای یك دیسك. نرم افزار ها و برنامه های متعددی ساخته شده اند كه قادر به تهیه Image از دیسك ها هستند. بعضی از آنها مخصوصا جهت تهیه Image هستند مثل MagicIso, UltraIso و برخی دیگر قابلیت تهیه Image در آنها گنجانده شده نظیر Nero, CloneCD/DVD از طرف دیگر فایل های Image نیز تنوع داشته و در فرمت های گوناگونی وجود دارند. فرمت .ISO فرمتی استاندارد است كه همه برنامه ها آنرا می شناسند. بسیاری فرمت های دیگر هم هستند كه مختص برنامه بخصوصی هستند.

MagicIso, PowerIso, UltraIso, WinIso, IsoOpen, ...

این برنامه ها مختص تهیه Image از ‍دیسك های ‍CD و DVD هستند. علاوه بر این قادرند به خواست و سلیقه كاربر با فایل ها یی كه او انتخاب می كند Image بسازند و ذخیره كنند یعنی به عنوان برنامه آرشیو ساز (Archiver) عمل كنند، چیزی شبیه برنامه ZIP و RAR . این برنامه ها همگی فرمت ISO را می شناسند و می توانند آنها را باز كرده یا ذخیره نمایند، علاوه بر این غالبا این برنامه ها هر كدام برای خود دارای فرمت خاصی هستند مثلا:

  • UltraIso::ISZ
  • MagicIso::UIF
  • PowerIso::DAA

فرمت های ذكر شده دارای قابلیت فشرده سازی و محافظت امنیتی (Password) می باشند.

البته مایلم در باره تجربه خودم با فایل های ISZ بگویم كه در Mount كردن فایل ها یی با این فرمت كه Password گذاری كرده بودم، با برنامه Daemon (كه فقط با این برنامه می توان سوار كرد) به مشكل بر خوردم.

شكل و شمایل و رابط كاربری بیشتر این برنامه ها بسیار به هم شبیه است. آنها اغلب قادرند بسیاری فرمت ها را باز كنند و بخوانند و ویرایش كنند هرچند برای ذخیره سازی به چند فرمت محدودند. آنها همچنین دارای قابلیت رایت دیسك هم هستند. می توانند اطلاعات Boot را از دیسك های Bootable استخراج كنند و در جای دیگر بكار ببرند. بعضی از این برنامه ها نمی توانند دیسك های Video CD را بخوانند و ذخیره كنند یا شاید بهتر است بگوییم آنها با CD های Video CD به مشكلاتی بر می خورند.

UltraIso Screenshot

Mounting

پس از تهیه Image زمانی كه موقع استفاده از آنها فرا برسد به نرم افزارهای گروه دوم نیاز پیدا می كنیم. این برنامه ها كار شبیه سازی درایو سی دی و دی وی دی را انجام می دهند.

با نصب یكی از برنامه های شبیه ساز، یك درایو جدید به سایر درایوها اضافه می شود.

و در بیشتر موارد، آیكن برنامه در System Tray قرار می گیرد.

Daemon Icon in System Tray
(آیکن قرمز متعلق به Daemon است)

برای اینكه یك دیسك Image را در درایو مجازی قراردهیم باید آنرا Mount كنیم و این كار معمولا با كلیك (راست) بر روی آیكن برنامه در Tray و انتخاب گزینه Mount و انتخاب فایل Image انجام می گیرد.

منوی برنامه MagicISO

همانطور که دیسک های سی دی یا دی وی دی فقط خواندنی (Read Only) هستند، سی دی مجازی نیز فقط خواندنی است. البته استثناء هم وجود دارد که به آن اشاره خواهد شد.

این استثناء ها در مورد خود سی دی (واقعی) نیز هست و همانطور که شاید بدانید مثلا با نرم افزاری به نام InCD می توان از سی دی رایتر به عنوان وسیله ای خواندنی و نوشتنی بصورت بلا درنگ و همزمان استفاده کرد - نه به صورت معمول که همه داده ها را یکباره رایت می کنیم و از آن پس بصورت فقط-خواندنی استفاده می کنیم.

در نهایت با انتخاب گزینه Unmount می توانیم دیسك Image را از درایو مجازی خارج كنیم (Eject CD/DVD) .

اغلب این امكان هست كه تا چندین درایو مجازی با هر برنامه ایجاد كنیم و حتی حرفی كه به درایو اختصاص می یابد را انتخاب كنیم. من ترجیح می دهم حروف آخر (x: y: z:) را به كار ببرم تا با حروف دیسك سخت فاصله مشخصی داشته باشند. همچنین می توان از برنامه های مختلف همزمان استفاده کرد.

نرم افزارهای درایو مجازی

Virtual DAEMON, MagicDisc, WinMount, ...

نام هایی كه آورده شده از جمله نرم افزارهای شبیه ساز درایو هستند. از طرفی بعضی نرم افزار هایی كه در گروه اول معرفی شدند نیز خود، دارای قابلیت Mount كردن دیسك های Image شده هستند مثل PowerIso (DAA) .

Virtual DAEMON Manager

برنامه شناخته شده ای در این زمینه است. در دو نسخه رایگان و پیشرفته عرضه می شود. از فرمت های گوناگونی پشتیبانی می كند از جمله:

  • Standard Iso: ISO
  • Compressed ISO: ISZ
  • Nero Image: NRG
  • Clone CD: CCD
  • ...

با كلیك بر روی آیكن آن در Tray منوی Mount و Unmount باز می شود، چون معمولا در برنامه های مشابه با كلیك راست و حركت در منوها باید به گزینه های آن رسید.

WinMount

WinMount نرم افزار جالبی است! علاوه بر اینكه قادر است فایل های Image را Mount كند، قادر است فایل های آرشیوی نظیر Zip و Rar را نیز در درایو مجازی Mount كند و در نتیجه محتوای فایل Zip یا Rar در قالب یک درایو ظاهر می شود.

Virtual CD

نرم افزار كاملی است شامل بخش تهیه Image و Mouning و رابطی كه كار مدیریت Image ها را می توان توسط آن انجام داد. از Video CD ها نیز Image تهیه می كند (بعضی برنامه های دیگر نمی توانند)

Nero

یك بسته نرم افزاری بزرگ و مفصل است كه در اصل به عنوان برنامه رایت سی دی شناخته می شود اما نسخه های جدید آن شامل بخش های گوناگون از جمله رایت سی دی و دی وی دی، پخش كننده چند رسانه ای (Media Player) ، تهیه و چاپ جلد برای سی دی ها، ویرایشگر Wave و آهنگ سازی و ... می شود.

برای تهیه Image با Nero اگر بجای دستگاه رایتر ، ImageRecorder را انتخاب كنیم در نتیجه بجای Write بر روی دیسك، فایل Image تهیه می كند. فرمت این فایل NRG است كه متعلق به نرم افزار Nero می باشد البته تقریبا همه برنامه های دیگر قادر به Mount كردن آن هستند. اگر برای تهیه Image از دیسکی، مخصوصا Video CD به مشکل بر خوردید، حتما Nero را امتحان کنید.

صفحه رایت کردن سی دی و دی وی دی با Nero Express را بخوانید.

Nero Choose Recorder Dialog Box

از طرف دیگر خود Nero دارای ImageDrive برای Mount كردن Image هایش است.

Clone CD / Clone DVD

همانطور كه از نامشان پیداست برای تكثیر دیسك ها هستند اما مثل برنامه Nero می توانند بجای اینكه روی دیسك رایت كنند در فایل Image بنویسند. فرمت فایل آن ‍‍CCD می باشد.

این برنامه بسیار مناسب تهیه کپی و بازیابی از دیسک هایی است که مشکل دارند برای مثال خش دار شده اند یا بر اثر مرور زمان یا دلایل دیگر قسمتی از محتوای دیسک قابل خواندن نیست.

 

Created: 2009-12-07
Last Modified: 2016-01-16

به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2015 www.hooman.org