Hooman Dot ORG

www.hooman.org
Home

Dorado K-68
تلفن همراه

گوشی تلفن همراه Dorado K-68

پيدا كردن مطالبی كه به بررسی گوشی های تلفن همراه با مارك های معروف و معتبر می پردازند كار مشكلی نيست. برای مثال در سايت gsm.ir خواهيد توانست در مورد بسياری از گوشی های قديم و جديد مطالب مفصلی كه همگی به زبان فارسی هستند پيدا كنيد. اما در باره يك گوشی ناشناس چه چيزی خواهيد يافت؟!

احتمالا شما از وجود گوشی های تلفن همراه موسوم به چينی در بازار اطلاع داريد و می دانيد كه آنها اغلب كپی هايی كم و بيش شبيه نمونه گوشی های ديگری از مارك های معروف هستند كه در مقام مقايسه قيمت بسيار نازلی دارند و البته نه تنها از لحاظ قيمت بلكه كيفيت و امكانات آنها نيز كمتر از نمونه های اصلی می باشد. بعضی از آنها مارك های خود را دارند مثل G-Five اما برخی ديگر مارك های گوشی های ديگر مثل NOKIA را بر خود دارند كه ظاهرا كيفيت پايين تری نيز دارند.

با اين اوصاف، يكی از اين گوشی ها را خريدم كه درباره آن برايتان شرح می دهم.

دو سيم كارت در يك گوشی

اول اينكه همه گوشی های چينی كه ديدم دو سيم كارته بودند يعنی قابليت اين را دارند كه دو سيم كارت در آنها قرار گرفته و استفاده شود. بنابر اين از همراه داشتن دو گوشی خلاص می شويد، البته اگر دو سيم كارت داشته باشيد و البته اين روزها به يمن وجود سيم كارت های ده و بيست هزار تومنی بسياری صاحب دو تا از آنها هستند!

JOGBALL گوی چرخنده

چيز جالبی كه در اين گوشی هست، گوی چرخنده يا JOGBALL است چيزی شبيه TrackBall برای بالا و پايين و چپ و راست رفتن در منو ها. انتخاب گزينه ها را نيز با فشردن آن می توان انجام داد. البته بدون اين JOGBALL هم می توان با استفاده از دكمه بالا و پايين كه كنار گوشی هست و دكمه های ديگر در ميان گزينه ها حركت كرد. ضمنا اين گوی نورانی است كه می توان نور آنرا از طريق منوهای مربوط به آن خاموش كرد.

انتساب نادرست كاراكتر ها به كليد ها

روی كليد ها علاوه بر حروف انگليسی، حروف الفبا نيز حك شده البته بدون چهار حرف پ، ‍ژ،گ، چ. اما مشكل فرا تر از اين است زيرا وقتی كليد ها در حالت الفبا قرار می گيرند، برخی حروف متفاوت از آنچه روی كليد نوشته تايپ می شود و در حالت فارسی كه وضع بسيار بدتر است. از لحاظ نمايش متن پيام هايی نيز كه به فارسی نوشته شدند وضع بد است! چون بعضی حروف به شكل نا خوانايی نوشته می شوند. در نتيجه بايد قيد پيام فارسی را با آن بزنيد.

MP3 Player و بلند گوهای قوی

از لحاظ پخش موسيقی وسيله خوبی است و با داشتن بلندگوهای قوی - كه مشخصه گوشی های بدل چينی است - می توان آنرا به عنوان MP3 Player به كاربرد. پخش كننده موسيقی در اين گوشی دارای Spectrum Analyzer مثل برنامه WinAmp است كه می توانيد آنرا روشن يا خاموش كنيد. نيز اين دستگاه دارای Bluetooth است و می تواند فايل های صوتی را از طريق آن پخش كند.

دوربين بی كيفيت

اما دوربين آن واقعا نااميد كننده است. چيزی در حد دوربين نوكيا 7650 البته اگر بدانيد كه آن چيست! البته نوكيا 7650 در زمان خودش چيز پيشرفته ای بود. حداكثر وضوح دوربين اين گوشی i 640x480 i پيكسل يعنی سه دهم مگاپيكسل است و از لحاظ كيفيت تصوير بسيار نازل است و بايد دوربين آنرا ناديده بگيريد. علاوه بر دوربين در پشت گوشی، يكی هم در جلو قرار دارد. در اكثر - يا همه آنها - دوربين جلويی از كيفيت كمتری برخوردار است اما در اين گوشی تفاوتی بين كيفيت آنها بدست نياوردم. اما با وجود كيفيت كم دوربين، دارای چند افكت تصويری، تنظيم مقدار نوردهی، انتخاب حالت شب و فلاش نيز می باشد.

اين دوربين فيلم را با فرمت AVI ذخيره می كند اما با وضوح پايين.

مقدار حافظه، جاوا و ديگر خصوصيات

حافظه اين گوشی فقط 200 كيلوبايت است! ظرفيت دفترچه تلفن آن 100 ورودی است. كارت حافظه ای كه می توان روی آن نصب كرد از نوع MicroSD است، البته چندين بار مجبور شدن كارت را جابزنم تا گوشی آنرا بشناسد. شارژر آن در واقع يك خروجی USB است و در نتيجه با اتصال گوشی با همان كابل به درگاه USB كامپيوتر می توان آنرا شارژ كرد و نيز به عنوان Mass Storage بكار برد. البته با نصب درايور و نرم افزار China PcSuite بايد بتوان اطلاعات درون گوشی را مديريت كرد اما هنوز موفق به اين كار نشده ام چون گوشی نوعی پيغام خطا صادر می كند. اما در حالت ذخيره سازی (Mass Storage) مشكلی ندارم هرچند آن پيغام خطا باز هم نمايش داده می شود. جالب اينكه با اتصال گوشی به كامپيوتر دو درايو شناخته می شود كه يكی كارت حافظه و ديگری حافظه خود گوشی است.

بسياری از گوشی های بدل چينی گيرنده تلوزيون هم دارند اما اين يكی فقط گيرنده راديو FM را دارد.

از امكانات ديگر Dorado K-68 جاوا (Java) است و از قبل برنامه مرورگر OperaMini و MSN Messenger و Yamee در قسمت جاوا بر روی آن نصب شده است. البته چون سيستم ايرانسل نوع اين گوشی را نمی شناسد، نتوانستم با وارد كردن كد i *140*3*6# i مشخصات GPRS را دريافت كنم و هنوز نتوانسته ام با آن به مرور اينترنت بپردازم، و بايد بررسی كنم كه آيا می توان با ويرايش يكی از Account های پيش فرض گوشی مشخصات ايرانسل را به آن بدهم يا نه.

صفحه كليد اين گوشی از نوع QWERTY يعنی چيزی شبيه كيبورد كامپيوتر است. يكی دو روز اول كار كردن با كليد های آن برايم سخت بود و با توجه به اينكه اين نوع گوشی مورد علاقه ام بود اما مايوس شده بودم. در روز های بعد به آن عادت كردم و حالا دو دستی تايپ می كنم، منظورم با دو شست!

اين طور كه به نظر می آيد نمونه اصلی اين گوشی بايد از قابليت صفحه نمايش لمسی برخوردار بوده باشد چون به جای قلم مخصوص آن يك عدد خودكار گذاشته شده! كه پيدا كردن آن باعث تفريح و خنده دوستان شد.

اگر سری به بازار بزنيد انواع مختلفی از اين قبيل گوشی ها را خواهيد ديد. گذشته از نوع و مدل آنها، بعضی هايشان مثل پركاه سبك هستند و بعضی مثل سرب سنگين و مدل های عتيقه و بسيار جالبی را می توان در بين آنها پيدا كرد! اين گوشی را 53 هزار تومان خريدم. ساير مدل ها در همين حدود تا 100 هزار تومان بودند.

گذشته از همه چيز، اين گوشی از نظر ظاهری خوش ساخت و خوش قيافه است. فعلا بيش از چند روز از استفاده آن نمی گذرد و نمی دانم چقدر عمر خواهد كرد.

پايين بودن قيمت چنين گوشی هايی را می توان عدم هزينه توليد كننده برای تحقيق و طراحی (حد اقل نه در حد و حدود توليد كننده های اصلی) و استفاده از حداقل ها درپردازنده، حافظه، دوربين، نرم افزار و ... و شايد حتی استاندارد ها دانست.


تصوير گوشی Dorado K-68 و مقايسه ظاهری با مدلی از گوشی Xmobile

گوشی تلفن همراه Dorado K-68 ساخت چين - hooman.org (تصوير گوشی با اسكنر تهيه شده و به همين دليل رنگ زمينه صفحه نمايش خاكستری ديده می شود)

تصوير پايين متعلق به گوشی ديگری ست كه ظاهرا ساخت مالزی بوده و Xmobile نام دارد كه در سايت های اينترنتی پيدا كردم و Dorado K-68 شباهت زيادی به آن دارد.

گوشی تلفن همراه Xmobile مالزی

لطفا نظرات، پیشنهادات و یا سوالات خود را ایمیل نمایید. email hooman.org at gmail


به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2009-2010 www.hooman.org
Created: 2010-10-31