Hooman . ORG

www.hooman.org

سفر نوروزی 1393
چشمه باداب سورت روستای اروست (Orost)
باغ پرندگان در تهران

برنامه سفر

پس از چندين سفر اخير به روش شهر به شهر، از آن احتراز كرديم زيرا فقط باعث خستگی بود. حداقل بايد چند روز دريك نقطه كه جاذبه های لازم را داشته بزرگراه قم تهرانباشد ماند. هدف و سليقه افراد در سفر متفاوت است و اين همان دليلی است كه هنگام مواجهه با دسته های بزرگ مسافر  در قالب چندين اتومبيل باعث تعجب ما می شود. متوجه شده ايم كه بايد يك برنامه كلی برای سفر طرح نمود و در خلال آن از موقعيت هايی كه پيش بينی نشده پيش رو قرار می گيرند استقبال نمود؛ نه يك برنامه خشك و بی چون چرا و نه بی برنامگی.

وسيله اين سفر خودروی شخصی كماكان همان پژو 206 است. در اغلب سفر ها مشكل كمبود جای بار 206 را داشتيم و امسال هم نگران از اين بابت می خواستم باربند را نصب كنم اما با تعجب نه تنها نيازی به آن نشد بلكه جا هم زياد آورديم. زيرا از ساك های انعطاف پذير كه جای كمی اشغال می كنند استفاده كرديم و نيازی به همراه بردن وسايل اضافی و احتياطی همچون چند پتو نديديم.

اتومبيل سفر - پژو 206

فاصله بندرعباس-تهران از طريق متعارف به مسافت 1332 كيلومتر است كه می توان يكسره طی نمود. در ايام نوروز مخصوصا روزهای اول جای خالی در هتل ها و ساير انواع و اقسام مكانهای اقامتی يافت نمی شود و ما هم عليرغم همراه داشتن چادر مسافرتی اهل آن نيستيم. در شهر ميبد به هتل بهجت برخورديم گرچه جا نداشت اما از آن طريق خانه ای مناسب يافتيم و شب را سپری كرديم.چشمه باداب سورت روستای اروست (Orost)مردم در حال بازديد از چشمه باداب سورت در اروست - ساری

مدتی كه در تهران بوديم قصد كردم با استفاده از اين فرصت ايستگاهی سفری كوتاه به جايی در نزديكی برويم. ابتدا جنگل ابر در شاهرود مد نظرم بود اما بعد به پيشنهاد اقوام چشمه باداب سورت را هدف قرار داديم كه خودشان هم نرفته بودند و وقتی روز بعد، از چشمه به آنها تلفن كرديم تعجب كردند. روزی كه ما در منطقه بوديم هوا اگر چه سرد بود اما خوب به حساب آمد در مقابل افت 10 در جه هوا چند روز بعد كه آنها به ديدن چشمه رفته بودند. مسير تهران به چشمه باداب سورت روستای اروست ساری در گوگل مپ

قبل از حركت با جستجو در گوگل و مراجعه به وبسايت orost.ir اطلاعات دقيق دسترسی و مختصات جغرافيايی آنرا بدست آوردم و در نرم افزار GPS Essentials (اندرويد) ثبت كردم. مسير چشمه را نيز با زوم بالا در Google Map مشاهده و مرور كردم تا در حافظه كاشه (Cashe) ذخيره شود اما در عمل جواب نداد. البته امكان ذخيره نقشه يك منطقه برای دسترسی Offline وجود دارد كه فضای ذخيره سازی زياد می خواهد و اتصال اينترنت پر سرعت. به هر حال بدون اين دم و دستك نيز می توان به چشمه باداب سورت رفت.

چشمه باداب سورت و روستای اروست در استان مازندران و جنوب ساری واقع  شده اما ما از طريق سمنان رفتيم. زيرا در ابتدا كه با استفاده از Google Map (6.1.4.4) مسير يابی كردم اين طريق به مسافت 339 كيلومتر ارائه شد. البته نسخه جديدتر مسير های ممكن ديگر را نيز پيش رو قرار می دهد. از طرف ديگر ترجيح دادم از جاده های شهر های شمال به دليل تراكم شهرها و ترافيك شلوغ پرهيز كنم.

صبح دير هنگام حدود 11 حركت كرديم و بين راه هم چهار بار توقف كرديم؛ در حوالی مهديشهر برای نهار ايستاديم. بعد از مهديشهر جاده كم كم كوهستانی می شود. در ارتفاعات هوا سرد بود و برف می باريد. در  گوشه و كنار مقداری برف مانده بود كه ما را متوقف كرد! پس از جدا شدن از جاده اصلی حدودكوهستان های جاده مهديشهر به ساری بيست و سه چهار كيلومتر در جاده فرعی و دو سه كيلومتر هم خاكی رفتيم تا به پای ارتفاعی كه چشمه در بالای آن قرار داشت رسيديم. در اين مسير اتومبيل های بسياری در جهت مخالف در حال بازگشت بودند. ساعت از 6 گذشته بود. متوجه شديم بايد برای رسيدن به چشمه پياده روی كرده و بالا برويم كه با توجه به همراه بودن فرد مسن و كودك و ساعتی به فرا رسيدن شب، ترديد كرديم. از طرفی افراد محلی نيز كه آنجا بودند و پيشنهاد اتاق و جا برای كرايه می دادند ما را بيشتر منصرف می كردند. در همين حين متوجه وجود وانت نيسانی شديم كه گردشگران را از طريق يك مسير صعب العبور به چشمه می رساند و كرايه دريافت می كرد. عليرغم اينكه هوا برای نشستن پشت وانت سرد بود اما اين فرصت را از دست نداده و پتويی كه همراه داشتيم دور خود پيچيده پشت وانت سوار شديم. البته ما تنها نفرات دير رسيده نبوديم و كسان ديگر نيز با ما همراه شدند. مسير شيب تند و برخی نقاط بر اثر جاری شدن آب شكاف خورده بود. وقتی به بالا رسيديم از ديدن يك پرايد متعجب شديم! وانت ديگر و لندرور نيز در مسير تردد می كردند.

فقط به اين توصيف بسنده می كنم كه چشمه فوق العاده بی نظير و منطقه بسيار زيبا و باشكوه است.

چشمه بصورت پله كانی تشكيل شده كه با مراجعه به وبسايت های ديگر در مورد آن خواهيد دانست. راننده در مورد خواص آب آن چيزهايی گفت كه برای برخی امراض مثل سنگ كليه مفيد است البه تاكيد كرد كه فقط در حد چند قاشق از آن بخوريم! همچنين گفته شد كه چند نوع آب با طعم های مختلف در همان مكان وجود دارد. كمی بالاتر و بالای بلندی آب از زير زمين بيرون می آمد؛ مقداری از آن چشيديم، گاز دار بود و طعم خاصی داشت.

ساعتی بعد با صدای راننده وانت كه افراد باقی مانده را به بازگشت فرا می خواند ناچارا چشمه را ترك كرده سوار بر وانت كه اين بار پر از مسافر بود به پايين سرازير شديم. هوا كاملا تاريك شده بود.

بايستی همه كسانی كه به باداب سورت - و يا هر جای ديگری حتی بيابان لم يزرع - می روند اين را مد نظر داشته باشند كه چنين پديده هايی بسيار نادر بوده و خود را موظف به حفظ آن بدانند. فقط شش جا نظير باداب سورت بر روی كره زمين شمرده شده است.

هتل هفت خال در كياسر - ساری وقتی وارد مسير بازگشت از چشمه باداب سورت شديم، برای بازگشت به تهران دير بود از اين رو جاده ساری را در پيش گرفتيم تا اقامتگاهی يافته شب را سپری كنيم. كمی بعد از كياسر و در عين ناباوری به هتل هفت خال بر خورديم كه خوشبختانه جای كافی داشت.
مجموعه عكس چشمه باداب سورت
نهار خوران - گرگان


كوهستان و جنگل نهارخوران در گرگانصبح روز بعد و پس از صرف صبحانه تصميم گرفتيم بجای بازگشت به تهران، به نهار خوران گرگان برويم زيرا تعريف آنجا را زياد شنيده بوديم. اما برخلاف روز قبل كه از ديدن چشمه باداب سورت به وجد آمديم، روز بسيار خسته كننده ای را گذرانديم و نقطه مقابل روز قبل شد.

چون از همراهان، علاقمند به ديدن دريا بودند از ساری به سمت شمال رفتيم كه به فرح آباد منتهی شد كه بسيار شلوغ بودجنگل نهارخوران گرگان و لطفی نداشت فقط چند قطعه سوغات خريديم و به سمت گرگان رفتيم. برخلاف جنوب كه دريا "آزاد" است، در شمال نمی توان به آزادی راه به دريا پيدا كرد.

حدود ساعت 3 بعد از ظهر به گرگان و نهار خوران رسيديم. تنها كاری كه كرديم خريدن غذا و به سختی يافتن جايی برای نشستن و بازگشت بود. فقط در اين به پسرم خوش گذشت كه با بيل و كلنگش در جنگل زراعت می كرد! و سايرين نسيبی از جنگل نبردند.

از مسير بهشهر، نكا، ساری، قائمشهر، فيروزكوه، پرديس حوالی ساعت يك و نيم بعد از نيمه شب و خواب آلود به تهران رسيديم.
باغ پرندگان (تهران)

در ايامی كه تهران بوديم به ديدن باغ پرندگان رفتيم. عكس هايی در حين گردش از آنجا گرفتم كه در زير قرار داده ام.

Created: 2014-08-28

به حقوق دیگران احترام بگذارید
Copyright © 2015 www.hooman.org